Жените, заети в агросектора, постоянно доказват, че еднакво добре „жонглират” със задълженията и във фермата, и в семейството, при това без да пренебрегват себе си и външния си вид. Доказателство за това е чаровната гъркиня Катрин Калига, с която се запознахме при посещение на семейната им овцеферма Avdanas в Тесалия заедно с други агрожурналисти от ЕС.
Вижте цялата ни рубрика:
ДАМИТЕ В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВОСъс съпруга си Михалис се грижат по биологичен начин за 350 овце от местната порода Хиос, която се слави с внимателно подбрана генетика и високи добиви. Началото е поставено през 2012 г. от дядото Янис с 40 овце. За съжаление, 4 години по-късно той умира и управлението на фермата е поето от двамата млади, които са ветеринарни лекари по образование.
Стопанството не е голямо – простира се едва на 1 ха. Михалис наема още 7 ха за допълнителна паша и още 11 ха за отглеждане на фураж, като люцерна и пасищен райграс. Останалото се купува, като условието е фуражите да имат сертификат за биологично земеделие. На този етап фермерите предпочитат да инвестират в модернизиране на инфраструктурата и подобряване на продуктивността вместо в земя.
Овцете се хранят основно в обора с обща смесена дажба, съдържаща силаж от царевица и люцерна, сено и слама, соев шрот, концентриран фураж. Дажбите се изготвят с помощта на експерт и са 4 различни в зависимост от етапа на развитие и възпроизводство, през който минава всяко животно.
Въпреки че фермата е заобиколена от планински пасища, овцете не пасат свободно. Те се пускат навън от март до юни за половинчасова разходка с цел подобряване на хуманното отношение и производствените параметри. Грижейки се за доброто състояние на животните в гръцките типични горещини, сградата е построена на планински склон, така че пряката слънчева светлина през лятото да не стига до нея и да има непрекъснат полъх на планински вятър.
Ето какво още ни сподели Катрин, докато държеше на ръце последното си, няколкомесечно бебе. Затова разговорът ни беше кратък, но пък вдъхновяващ.
Каква е Вашата роля в стопанството?
Занимавам се основно с всички ветеринарни дейности. Разбира се, помагам при доенето и храненето на животните, когато се налага.
Коя е най-приятната част от Вашата работа?
Грижата за животните и най-вече за агнетата.
Как се чувствате като дама в един предимно мъжки сектор?
Това, че съм жена ми, позволява да върша работата си по-добре. Ние сме по-издръжливи и работим с внимание към детайла.
С какви проблеми сме сблъсквате като фермери в Гърция?
Основният проблем е стойността, на която се изкупува продукцията ни. Притесняват ни още климатът и недостигът на работна ръка.
Нужно ли е нещо да се промени в начина на подпомагане?
Смятам, че би било по-ефективно, ако се субсидират нивата на производство, а не действителният брой добитък.
Какво Ви мотивира да продължавате?
Обичам работата си. Ако не го чувствах по този начин, нямаше да съм тук.
Как успявате да се грижите едновременно за фермата и за трите си деца?
Обикновено водим децата тук. Много им харесва. В социалните мрежи редовно публикуваме снимки на нашите две момчета и едно момиче как хранят животните и помагат с други дейности.
Какво включват бъдещите планове на фермата?
Работим за увеличаване на животните до 500 бройки. Все още не практикуваме изкуствено осеменяване, но това е нещо, което искаме да правим за в бъдеще. Искаме да разширим и доилната зала, за да може да удвоим броя на животните, които доим наведнъж.
Какво бихте искали да кажете за финал на Вашите колеги жени?
Не спирайте и не се отказвайте. Жените управляват света!
Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg