В началото на днешното пленарно заседание БСП се обяви за промяна на дневния ред от две в три точки. От най-голямата партия дойде предложението за създаването на временна парламентарна комисия по въпросите с енергийната криза. Този дневен ред нажежи страстите и започнаха словесни престрелки между депутатите. Упреците дойдоха от опозиционните партии.
"Удивен съм от дневния ред, който ни се предлага. Всеки български гражданин отива на работа и си изработва необходимото. Нека направим справка колко струва един работен ден на народните представители. Едно нищо ни се предлага за работната ни седмица, нищо – умножено по две", коментира от трибуната
Даниел Митов от ГЕРБ.
В предишните НС ни заливаха със законопроекти, а сега нищо, допълни той.
"Също съм удивена от дневния ред на НС - ще обсъждаме комисия за енергийната криза. Това звучи силно притеснително, ако види българският народ с какво се занимаваме ще реши, че наистина има енергийна криза в България. Има криза тогава, когато има проблем с доставка. Няма данни за проблем с доставките на газ и ток - ако говорим за цените на енергийните услуги това е съвсем различен въпрос", заяви от парламентарната трибуна бившият енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Теменужка Петрова.
"Днешната програма гласувахме извънредна точка 3 за създаване на Комисия за енергийната криза. Да, но такъв проект няма - нито в пощенските кутии на партиите, нито на сайта на НС. Нямаме проект, а се очаква да приемем нейната дейност", каза
Делян Добрев от ГЕРБ.
"Комисията цели да хвърли отговорността в НС, след като парламентът няма инструментите да реши цените на тока - това е непочтено. Всички ли трябва да обираме негатив, ако вдигнат цените, за да може някой да се весели по телевизиите и да обяснява как светлото бъдеще ще дойде в рамките на тази петилетка. Дай боже г-н Петков да отиде в Брюксел, там ще се разглежда въпроса, а не да ходи регентътът", коментира Тома Биков.
"Подкрепяме създаването на временната комисия. Припомняме, че има бързи и лесни механизми за спиране на бума на цените на тока, дори и за намаляване. Няма как изпълнителната власт да се крие зад законодателната", заяви лидерът на "Възраждане"
Костадин Костадинов.
"КЕВР е една независима институция и е избрана според Закона за енергетиката. Затова, ако днес започнем да търсим истината у нея, никога няма да стигнем до истината за енергийната криза в момента и до истината за енергетиката в България", коментира Рамадан Аталай от ДПС от парламентарната трибуна.
По думите му смяната на ръководството на регулатора няма да направи КЕВР по-независима. Всичко това, което се случва в енергетиката, същото се случва и в здравеопазването, но според мен ако не направим временни комисии, няма да сме в час и няма да отговаряме на очакванията на обществото, допълни Аталай.
Депутатът от ДПС призова народните представители да престанат с популизма и да съставят комисията по енергетика, а КЕВР да не се закрива, защото предупреди, че тогава пред Министерски съвет ще има протести.