© | Детските градини да преминат на делегирани бюджети, настояват пред МОН от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Това става ясно от отворено писмо, което беше разпратено до медиите.Синдикалистите искат още да се изравни годишната норма на всички учители на 648 часа, както и да се въведе и у нас европейският принцип на заплащане на допълнителната дейност на преподавателите - проверки на контролни, тестове, класни работи.
Предлага се също да се овъзмездява и административната им натовареност, която според национално изследване заема половината им работно време. Идеята е тя да бъде заплащана като лекторски часове.
Синдикалистите настояват също да се въведе допълнително заплащане за учителите, които работят с ученици от различни етноси, чийто роден език не е български.
Според синдикат "Образование" задълженията на директорите на детски градини и училища са се увеличили многократно и това налага да се намали годишната им норма на преподавателска заетост.
Те алармират още за прекалено голямата разлика в заплащането на директорите на малки и големи училища - от 825 до 1500 лв.
От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат също да отпадне изискването за минимален брой деца и ученици за откриване на групи в градини и паралелки в училища. Според тях решението би трябвало да се взема от директора на съответната институция.
Настоява се също така да стане задължително осигуряването на психолог или педагогически съветник към всяко училище и детска градина. "В днешната динамична обстановка на постоянни промени, на агресивна и трудна среда без тези специалисти учебните заведения не могат да обгрижват качествено децата и учениците", се казва още в писмото на синдикалистите. |