Делян Добрев: България трябва да стане партньор в консорциума за добив на газ от Черно море
Енергийната парламентарна комисия подготвя проект за решение на НС, с който да бъде възложено на министъра на енергетиката да договори участието на България като трети партньор в консорциума, който ще търси нефт и газ в "Блок 1-21 Хан Аспарух" в Черно море. Това съобщи в предаването “България, Европа и светът" по Радио “Фокус" депутатът от ГЕРБ Делян Добрев. Участието на България трябва да е с до 35% дял в консорциума, уточни той.
Преди дни по време на енергийна комисия, TOTAL и OMV са разкрили изключително интересната информация, че очакват да намерят газ в източния край на блока, който ще позволи добив на 13 милиарда кубика газ на година. Това е официална информация от тяхната презентация, поясни Добрев.
Така добивът на български газ от българското Черно море ще е 5 пъти по-голям от цялата консумация на страната, а България може да стане по-голям износител на газ за Европа дори от Азербайджан
“Това е огромна новина за България. 13 милиарда кубика газ всяка година от 2030 -та до 2040 година и по 8 милиарда кубика до 2050-та всяка година. Това е успех, който се дължи на повече от 10 години усилия на консорциума, който проучва “Хан Аспарух". Очакваните залежи на газ са в източната част на Блока, имаме 1 км воден стълб, много е дълбоко и още няколко км надолу са. Намерени са окуражаващи данни и на тях се базират очакванията на консорциума", поясни Добрев.
По думите му, това като количество прави над 200 милиарда кубика газ повече от доказаните в Румъния и по-малко от количествата в Турция. Няма логика в тази част на Черноморието да има залежи на газ в Румъния и Турция, а при нас да няма, смята Добрев.
"Дори и да е общо находището, то е толкова близо до границата, и който направи първи сондажи, той ще източи газа", каза Добрев. Дори и да се случи този вариант, приходите се делят пропорционално на територията на всяка една от страните, поясни още депутатът.
Съгласно Закона за подземните богатства, TOTAL и OMV ще трябва да платят 30% концесионно възнаграждение на държавата, при положение, че се договори участието ни като трета страна в него.
2,7 милиарда лева на година ще влязат в бюджета и то при тази ниска цена на газа. Ако цената е двойна и тези приходи ще са двойни, смята още Добрев.