© Plovdiv24.bg | | Безработните младежи да бъдат разделени на висшисти и на такива, които никога не са работили и нямат професия. Това предлагат от КНСБ като ефективна мярка за борба с младежката безработица. Според тях в програмите за стимулиране на заетостта трябва да има и трета група, която да подготвя младежите с увреждания да намерят професионална реализация в живота."Не можем да сложим всички младежи в една група и да подходим по един и същи начин към тях", категорична е Атанаска Тодорова, изпълнителен секретар на КНСБ. По данни на синдикатите средногодишният ръст на безработните младежи до 29 г., регистрирани в бюрата по труда, за миналата година е 6000. От КНСБ предлагат 2 нови програми, които да се борят с негативната статистика.
"Висшистите в България са потенциални емигранти, затова трябва да бъдат специален обект на инициативата за борба с младежката безработица", категорична е Тодорова. Програмата "Първа работа" е насочена именно към висшистите до 25 г. Целта й е да осигури практически стаж на дипломантите.
През последните 10 месеца от следването си младежите ще стажуват по специалността, която учат. Стажът ще е по 4 часа на ден, 5 дни в седмицата, като през това време студентите ще получават стипендии. След като студентите се дипломират, ще им бъде осигурена работа в продължение на 6 месеца, през които ще получават възнаграждение от 600 лв. Целта е да се даде шанс на младите хора да покажат натрупаните през годините умения. Програмата е подобна на съществуващата "Старт на кариерата", в която досега са участвали 1720 души, а социалното министерство е отделило 5 млн. лв. "Всяка година 5 хиляди души завършват висше. Ако не си намерят работа, те стават клиенти на Агенцията по заетостта", заяви съветникът на президента на КНСБ Роси Стилиянова. За реализацията на програмата, която предлагат синдикатите, са необходими 20 438 000 лв., с които да се обхванат всички завършващи висшисти. "Втори шанс" е друга програма, която предлагат синдикатите. Тя е насочена към всички младежи до 29 г. Участниците в програмата ще преминават курсове за компютърна грамотност и чуждоезикова подготовка. В случаите, когато регистрираните в бюрата по труда не намират работа в продължение на 2 месеца, ще преминават през мотивационно обучение. След като се регистрират в бюрата по труда, младежите ще получават информация за свободните работни места по интернет.
Източник: в. "Монитор" |