Само три срещи в Министерски съвет и един телефонен разговор с представители на "Лукойл" отчете министър-председателя
Николай Денков. Това става ясно след
справка в сайта на Народното събрание, която направи репортер на
"Фокус". Отговорът идва след запитване от страна на председателя на ПГ на ДПС
Делян Пеевски.
Първата среща се е провела на 5 юли 2023 г. в сградата на Министерски съвет. На нея освен акад. Денков са присъствали и финансовият министър
Асен Василев и началникът на политическия кабинет на премиера - Иван Модев. От страна на "Лукойл" са присъствали Александър Величков, изпълняващ длъжността генерален директор на "Лукойл България" и Евгений Маняхин, председател на управителния съвет на рафинерията в Бургас.
Целта на срещата е била проверка на готовността на рафинерията за преход към работа изцяло с неруски нефт.
Според отговорите на Денков до Пеевски представителите на "Лукойл" са заявили, че "Лукойл" може да премине към работа с неруско гориво едва от началото на 2025 г., което българската страна е определила като неприемливо и е поискала по-кратки срокове.
Втората среща е била на 24 юли 2023 г., на която представителите от двете страни са били в същия състав. Обсъден е предложен от "Лукойл Нефтохим Бургас" съкратен график за отказ от руско гориво. В документа липсват данни за сроковете.
Третата среща се е провела на 13 септември 2023 г. Посочва се, че срещата е насрочена заради заявката от края на юли на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС вносът на суровината от Русия да бъде забранен месец след приемането на разпоредбите от Народното събрание. На тази среща са присъствали и по-високопоставени лица:
- представители на правителството: премиерът
Николай Денков; министърът на финансите
Асен Василев; министърът на икономиката Богдан Богданов.
- представители на "Лукойл": Вадим Воробьов, главен изпълнителен директор ПАО "Лукойл"; Рустем Гималетдинов, вицепрезидент, отговарящ за преработката ПАО "Лукойл"; Максим Донде, вицепрезидент, отговарящ за downstream ПАО "Лукойл"; Евгений Маняхин, председател на управителния съвет на рафинерията в Бургас; Александър Величков, главен юрист на групата компании "Лукойл" и зам.-председател на Надзорния съвет на "Лукойл Нефтохим Бургас".
"Министър-председателят постави въпроса за редовното внасяне на авансовите данъци, които "Лукойл" дължи на държавния бюджет. Освен 10% корпоративен данък по закон компанията трябва да плаща още 33% временна солидарна вноска. Представителите на "Лукойл" потвърдиха готовността си да изпълнят своето задължение в съответствие с изискванията на закона", гласи информацията от премиера за акцент от срещата, описана в документа.
На 22 октомври по темата е имало разговор между Иван Модев и Александър Величков за внасянето на данъци от страна на "Лукойл": "
Рафинерията е посочила, че ще плати всички дължими данъци в срок през тази година, както са законово заложени", твърди се в информацията от МС.
"И трите посочени срещи са проведени в работен формат, поради което не е било необходимо да се води стенографски запис", съобщава Денков в отговорите до
Делян Пеевски.
"Що се отнася до въпросите Ви за срещи с руската държава - такива не са провеждани, нито са провеждани телефонни разговори с администрацията на Владимир Путин или със самия президент на Руската Федерация", завършва текстът, описан в документа.