Депутатите от Правна комисия приеха промени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, свързани с работата на депутатите по време на предизборната кампания и техните възнаграждения в периода до полагането на клетвата на новите народни представители в 50-ия парламент, предаде репортер на
"Фокус".
С приетите в комисията поправки де факто се изчистват казусите около застъпването на мандатите и за възнагражденията на народните представители.
Относно депутатските заплати
Радомир Чолаков предлага в изготвения от него проект на решения възнаграждението да се дължи от деня на полагането на клетвата на народните представители до деня, предхождащ деня на полагането на клетвата следващите.
Припомняме, че с новите текстове в Конституцията парламентът не се разпуска в месеците до изборите. Депутатите продължават своята работа, а мандатът им се прекратява с полагането на клетвата на новоизбраните народни представители. Целта на тази корекция бе да се осигури непрекъсваемост на дейността легислатурата.
В общественото пространство обаче се появиха въпроси дали депутатите, които ще продължат да работят до избирането на новото Народно събрание няма да застъпят мандатите си и съответно да получават съответно двойни заплати.
Второто решение касаеше работния процес по време на предизборната кампания. От ГЕРБ-СДС и ДПС предложиха депутатите да не работят в този 1 месец, в който се подготвят за избори. Това важи и за всички видове парламентарни комисии, като сроковете по правилника също спират да текат.
При дебатите от "Възраждане" заявиха, че са против тези промени в правилника, касаещи липсата на парламент в активна предизборна кампания. Те смятат, че депутатите трябва да продължат своята дейност. Според Петър Петров, ако парламентът няма да работи, то и служебното правителство не трябвало.
Бранимир Балачев от ГЕРБ-СДС обясни, че идеята парламентът да не работи е, за да не се превръща парламентарната трибуна в проводник на предизборна реторика.
Радомир Чолаков каза, че направените от него редакции относно заплатите е била направена, за да спре обществената дискусия за двойните заплати.
От БСП също казаха, че няма да подкрепят промените за това депутатите да не работят в предизборната кампания. Според тях това било противоконституционност.
Никола Минчев отговори, че със спирането на работата на легислатурата в месеца, в който се подготвят политическите сили за изборите, не е противоконституционно. Той каза, че винаги може да се свика извънредно заседание при належащи въпроси и особено с цел парламентарен контрол върху изпълнителната власт.
Стою Стоев предложи от името на ПП-ДБ парламентът да не работи и във времето до конституирането на новото Народно събрание. Предложението бе прието с 13 гласа "за".
От БСП поискаха депутатите да работят само за провеждането на петъчния парламентарен контрол. Тяхното искане обаче не бе прието