Драстично увеличение на акциза върху енергийните продукти, ползвани като горива за отопление, минимално поскъпване на най-евтините цигари и по-сериозно на скъпите марки, ограничения за носенето на свити с насипен тютюн цигари, както и затягането на контрола върху извеждането на бандеролни стоки от данъчните складове и транспортирането им до други складове.
Това предвиждат приетите от парламента на първо четене промени в Закона за акцизите и данъчните складове, предложени от правителството.
Предвижда се от следващата година да започне плавното поскъпване на цигарите заради промяна в структурата на акциза на тютюневите изделия, като е заложено натискът да е най-слаб за ниския клас цигари, които са сред най-купуваните.
Специфичният акциз ще бъде намален от 101 лв. на 70 лв. за 1000 къса, като едновременно с това се изменя пропорционалният акциз поетапно за достигане на минималните нива на облагане за ЕС до 2018 г.
Така за догодина се предвижда пропорционалният акциз да стане 38% от продажната цена, през 2017 г. да е 40% и 42 на сто през 2018 г.
Очакваният ефект за бюджета от вдигнатия акциз на цигарите в следващите три години ще е 119 322 783 лв. при допускания за запазване на нивата на потребление на цигари по отделните видове ценови категории.
При ръчно свитите цигари се налага ограничение за пренасянето им, като се забранява държането на повече от 40 къса такива цигари.
Вдига се акцизът за газьола за отопление от сегашните 50 лв. на 645 лв. за 1000 литра. 13 пъти ще скочи и ставката за керосина. За тежките горива и за енергийните продукти, използвани за отопление, скокът е от сегашните 50 на 400 лв. за 1000 литра. За използването на втечнен нефтен газ (LPG) за отопление, който към настоящия момент не се облага, вече ще се плаща по 340 лв. за 1000 литра.
Извеждането на акцизни стоки, облепени с бандерол, от данъчен склад и транспортирането им до друг данъчен склад на същия лицензиран складодържател, вече ще се извършва само след получено разрешение от директора на Агенция "Митници".
Товаренето и извеждането на бандеролната стока ще става в присъствието на митническите органи, които ще поставят технически устройства за осъществяването на контрол при движението на съответните стоки. Митничари ще съпровождат и превоза до другия данъчен склад.