Въпреки неуспешния опит на “Изправи се БГ! Ние идваме!" да орежат възнагражденията на народните представители, те все пак ще паднат, но незначително - само с 12 лв. месечно, изчисли "
24 часа". Намерението на партията на Мая Манолова беше вместо по три средномесечни заплати на заетите в обществения сектор депутатите да получават само по една, т.е. месечните им възнаграждения да паднат до 1572 лв., което е по-малко дори от средното заплащане на софиянци - 2052 лв. в момента. Предложението бе отхвърлено от народните представители, т.е. техните основни заплати ще продължат да се изчисляват по досегашния начин.
Той предвижда за основа да се взема средната месечна заплата в обществения сектор за последния месец от изминалото тримесечие. Според новите данни на НСИ тя е 1572 лв., но през март е била 1576 лв., или е намаляла с 4 лв., което се случва изключително рядко в последните години. Т.е. заплатите на депутатите ще са с 12 лв. по-ниски, или 4716 лв. За първи път те ще получат такива възнаграждения за август.
Това е обаче само основното възнаграждение на народните представители. Те получават и добавки от по 15% за всяка комисия, в която участват, класове за прослужено време, които за тях са по 1,4% за всяка година трудов стаж, и допълнително заплащане за разходи за експерти и офис.
Парламентарният председател и министър-председателят получават с 55% над основното възнаграждение на депутатите, т.е. минимум 7309 лв. Държавният глава взема двойно на основното депутатско възнаграждение, т.е. вече ще получава 9432 лв., но неговите класове са по 1,6% за всяка година, т.е. при 25 г. трудов стаж той ще се подписва за минимум 14 хиляди лв. на месец.