Дерматолог: Ултравиолетовите лъчи преминават най-вече през дрехите от изкуствена материя
Един от най-честите проблеми през летните дни засяга най-големият орган в нашето тяло - кожата. Изгаряния, сухота или пък прекомерно омазняване. Какви са най-честите причини за появата, превантивните мерки и решенията за тези проблеми, ще разберем от Д-р Веселина Йорданова онкодерматолог и началник на ДКБ в КОЦ-Пловдив в интервюто и с Велизара Ангелова пред "Фокус" .
Здравейте, д-р Йорданова. Как да предпазим кожата си от изгаряния през горещите дни и какво трябва да знаем за слънцезащитата?
Здравейте! Най-добре е човек да не се излага на слънце след 9:30 и преди 17:30 часа. Слънцезащитата е най-ефективна с механични средства: шапки, очила, памучни дрехи, като се има предвид, че и през дрехите преминава ултравиолетът. Най-малко преминава през памучните дрехи, повече през изкуствените материи. В случая когато човек ще пребивава повече време на слънце не може да се избегне. Тогава е добре да се слага и слънцезащитната козметика с максимално висок фактор, независимо от цвета на кожата. Аз предписвам винаги фактор 50 + или както се появиха последната година слънцезащита с фактор 100.
При децата кожата е особено чувствителна и податлива на изгаряния. Имате ли специална препоръка към най-малките?
Не трябва да държат децата на слънце. Трябва да са много внимателни почти да не ги събличат, да носят шапчици, които да скриват и ушичките. Много внимателно, защото децата доста често могат да направят топлинен удар, а той е доста драматично състояние. Това вече не е толкова в сферата на слънчевите изгаряния, но едно детето много лесно изгаря и изисква много повече пазене от възрастен човек. Аз не съм привърженичка на това детето да се маже със слънцезащита, за да седи повече на слънце. Просто детето трябва да е в тези часове, когато слънчевата радиация е максимално безвредна.
Специалисти предупреждават, че на пазара има слънцезащитни продукти - ментета. За какво трябва да се внимава?
Няма как да ги разпознаем. Това е работа на хората, които ги продават. Там е филтърът. Продават се. Те са защитени марки. Всичко е законово уредено така, че ние няма как да ги разпознаем. Хората ги избират по цените, би трябвало въпреки разликата в цената, те да са направени на един принцип. Какво имам предвид. За възрастни хора защитата е химическа, а при децата е минерална съставка, която не прониква толкова дълбоко в кожата. Но всъщност ние няма как да разпознаем кое е по-доброто и по-качественото. Всяка кожа е различна, човек като се намаже няколко пъти, може да прецени неговата кожа как понася слънцезащитата. В смисъл за колко време, при какво слънце, но това е много относително.
Какво да правим след изгаряне? И по-важното помага ли наистина киселото мляко - тази стара народна рецепта?
Зависи какво е изгарянето. На мен лично ми е помагало винаги киселото мляко. Но зависи каква степен е изгарянето. Скоро в диспансера говорихме, че и спиртът помага. Не съм привърженичка на този начин, защото кожата така или иначе при изгаряне се изсушава и като се сложи спирт отгоре още повече, след което настъпва излющване. Това си е на практика вид пилинг, но един такъв насилствен пилинг би оставил някакви следи като пигментации или разширени кожни съдчета, така че пак казвам на мен киселото мляко ми е помагало най-добре. Ако изгарянето е по-силно може да се намаже пантенол, ако има мехури. При някои случаи се налага да се включи и антибиотик, но е необходима консултация с лекар.
Друго основно оплакване при хората в този сезон е сухотата. Кои са основните причини за изсушаването на кожата през летния сезон?
Високите температури. Това са процесите на топлоотдаването. Може би не е достатъчно адекватно възстановяването на водните загуби при изпотяване през лятото, необходимо е да се следи и кръвното. Доста от хората взимат и лекарства за уриниране, което също трябва да се има предвид. Обикновено се смята, че при хипертониците лятно време, имат нужда от по-ниски дози лечение на хипертонията. Тези хора трябва да внимават. Не може да се каже, че при един адекватен прием на течности и нормално хранене, кожата се дехидратира. Просто през лятото кожата иска по-малко мазнини. Кожата повече се изсушава през студените зимни дни, отколкото през лятото, защото топлината стимулира и мастните жлези.
В този контекст има ли дадени храни и напитки, които трябва да избягваме, за да имаме по-хубава кожа?
Аз не мисля, че трябва да има такова разделение. Всеки човек си обича някаква храна. На всеки човек организмът му показва какво да яде. Лошото е ,че виждаме много затлъстели хора, което означава, че там някъде нещо се бърка. Но по принцип човек трябва да се вслушва в тялото си, за да яде. Българският народ си е казал, че през лятото не трябва да се яде много и трябва да се ядат повече плодове и зеленчуци. Всеки да яде каквото му е сладко, но внимателно!
Отново на изгарянията: Кои са най-уязвимите от изгаряне зони?
Откритите части, като особено се изпуска отзад врата и отпред ушите. Ушите също много изгарят, кожата е тънка там в една по-късна възраст от такива повтарящи се изгаряния е възможно да се появят и кожни тумори. А иначе кожите по принцип са разделени на 6 типа според това колко изгарят. Но винаги най-уязвими са носа, ушите, тила и деколтето, което трудно се пази.
Велизара Ангелова