Диетолог: Сложих 130-килограмово дете на режим, а майката се притесняваше да не остане гладно
Прекомерната консумация на енергийни напитки става все по-често срещан проблем сред подрастващите.
Диетологът д-р Анна Йорданова апелира енергийните напитки да не се смесват с алкохола, защото може да бъде пагубно.
"От много години обсъждаме тази тема, тъй като действително е малко странно за деца на тази възраст. Те би трябвало да са пълни с енергия и нямат нужда. Децата са прекалено ангажирани с мозъчна дейност, докато преди години са били на полето, на нивата - физическа дейност. Мозъчната дейност изисква други вещества и един правилен режим, а те го нямат този правилен режим. Изисква се страшно много от тях в училище и въобще в живота - частни уроци и т.н., така те в един момент изнемогват откъм енергия и се нуждаят от този бърз източник", каза диетологът пред Bulgaria On Air.
Тя подчерта, че има начини това да бъде избегнато.
"Не е препоръчително да се приема такъв кофеин. Всички изобретения в нашия живот са измислени с цел да го подобрят и с цел да ни направят още по-мързеливи. В случая става въпрос за бърз източник на енергия, вместо ти да съблюдаваш своя режим, да си готвиш или да ти готвят. Когато един режим е перфектен, ти нямаш нужда от енергийни бомби. Сърдечносъдовата система реагира, това е първото", допълни д-р Йорданова за Bulgaria ON AIR.
Диетологът отново напомни, че храната е от изключително значение.
"Когато дойде дете под 14-годишна възраст, ние работим изцяло с родителите. Трудно се изграждат хранителните навици, особено когато е "изтървано положението". При децата няма тази воля, която ние възрастните притежаваме, да се въздържаме от всяко едно нещо", коментира тя.
Попитана какви проблеми могат да отключат енергийните напитки, както и химията, до която прибягват момчетата, д-р Йорданова отговори: "Всички, които ме познават и моите пациенти, знаят колко съм против тези неща. Не съм против, когато имаш изпити и си пренатоварен. Но съм твърдо против химията, защото негативите са толкова много, че дори не могат да се разкажат. Но нищо не може да се направи без участието на родителите".
Д-р Анна Йорданова поясни, че всяка една съставка е индивидуална за всеки.
"Нека децата да наблюдават тялото си, защото това е супер основно. Родителите трябва да предприемат мерки, докато е време. Има 9 и 10-годишни, които са 100 кг. Баби и майки смятат, че недохранването е по-големият проблем, а всъщност точно обратното - по-добре да имаш дефицит на един минерал и витамин, което в днешно време е доста по-трудно. Най-интересният случай е на 11-годишно дете, което беше 130 кг. А когато го сложих на режим, майката се притесняваше да не остане гладно", добави гостът.