В Румъния брутният вътрешен продукт е с 28% по-висок, затова е нормално да им бъде по-висока и минималната заплата. Това каза в предаването "Тази сутрин" по bTV изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев.
Минималната заплата у нас се е увеличила с 25% за три години. Това постоянно увеличаване води до дисбаланси в икономиката. Ние развиваме балансирана икономика, която си позволява малко повече, отколкото са възможностите й, посочи Данев.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че в Европа само в Албания минималната заплата е по-ниска, отколкото в България. В Сърбия и Македония минималната заплата е по-висока отколкото у нас. В много случаи минималната издръжка на живота определя минималната заплата, а средната заплата се определя от икономическите показатели, коментира Димитров.
При разговорите ми с работодателите нито един от тях не ми е казал, че минималната заплата му пречи. Като основен проблем посочват липсата на кадри. Тя обаче се дължи в много голяма степен и на ниските доходи, каза синдикалистът.
Увеличението на доходите няма алтернатива. Мантрата, че нямаме производство, не е вярна. Винаги може да има някое предприятие, което не може да се справи, но заради него не може да сриваме държавата. Ако тази година няма увеличение на доходите поне със 100 лв. на човек, или с 10%, това значи, че някой си играе с българския работник, с неговото търпение и желание да остане в България. Това е ключовият въпрос - как да запазим хората в България, каза още Пламен Димитров.