ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Димитър Зоров: От 8000 биопроизводители 70% са на тефтер или се въртят
Автор: Екип на Plovdiv24.bg 11:10 / 25.11.2020Коментари (0)642
©
В България има 90 % дефицит на биологични продукти от растениевъдството. Съвсем отговорно твърдя това. Казах го и на зам.-министъра, който беше с ресор “Биологично земеделие” - Чавдар Маринов. Тогава той извади факта, че имаме към 8000 биологични производители и 70% от тях, без да ги обиждам, са на тефтер или се въртят - излизат от биологично в преход само заради едни субсидии. Това коментира Димитър Зоров, председател на Национален съюз на говедовъдите в България (НСГБ), по време на третото заседание на Тематичната работна група за разработване на Стратегическия план, което се проведе на 16 ноември.

Напук на сушата и трудния пазар стопани доказаха реализация

Причина за изказването му беше предложението на ресорното ведомство за биологичното производство. В него е записано, че размерът на хектарите в направление „Биологично растениевъдство“ ще се подпомага със 100% само до 50 ха. След това подпомагането изглежда по следния начин:

Размер на площите    Ставка

50.01 до 65 ха.                50%

над 65.01 ха                    10%

Според Зоров предложението на МЗХГ е дискриминационно и ще принуди биостопанствата с размер над 50 ха да престанат да произвеждат биопродукти.

“Тези стопанства ще бъдат лишени от компенсаторни плащания, каквито са субсидиите за биоплощите. Те реално се изплащат, за да компенсират по-големите разходи при този вид производство, както и по-ниските добиви заради биоограниченията”, обяснява Зоров в становището, изпратено от Асоциация на месопреработвателите в България (АМБ) и от Национален съюз на говедовъдите в България (НСГБ).

По думите му е напълно погрешно да се приравняват различните култури под един знаменател, като например фуражни култури и плодове или зеленчуци. Това според Зоров “показва изключително непрофесионален подход”. 

“Подходът не е направен професионално. Не можеш да предлагаш еднакъв критерий от 50 ха, защото 50 ха означава много за зеленчуците, но 50 ха за фуражни култури е нищо”, обясни Димитър Зоров по време на проведеното онлайн заседание.

Неговата идея е да не се поставят ограничения при размера на площите, а да се засили контролът.

“Компенсаторно подпомагане трябва да получават само реално произвеждащите, реализиращи и с доказана заетост стопанства. Практиката досега показва, че постоянно контролирани от всички органи, в това число ДФЗ и ЕК, са именно стопанствата над 100-150 ха. Фермите до 10-15 ха са регистрирани заради субсидиите и почти не попадат под контрола. Резултатът от това ограничение обаче ще унищожи реално произвеждащите биостопанства”, обяснява Зоров.

Асоциации пак подхванаха темата за СПО

Друго предложение на ресорното ведомство този път в направление „Биологично животновъдство“ е подпомагането за животни от основното стадо (без приплодите) от следните групи, приравнени към земеделски култури – постоянно-затревени площи, фуражни култури и люцерна, да е 0,5 ЖЕ/ 1 ха:

•    едри преживни животни (млечни крави и биволици), отглеждани за мляко;

•    едри преживни животни (месодайни крави и биволици), отглеждани за месо;

•    дребни преживни животни (овце-майки и  кози- майки), отглеждани за комбинирано производство (мляко и месо).


„Биологично животновъдство“ се определя при съотношение 0,5 ЖЕ/ 1 ха. Размерът на животинската единица (ЖЕ) се формира въз основа на възрастта на отглежданите животни (към крайната дата на съответната кампания). Според Димитър Зоров това предложение също не е реално и не отразява реалните необходимости.

За целта той илюстрира следната ситуация:

“Една от българските млечни биоферми, която отглежда 200 крави за биосурово мляко, няма да може да изхрани животните си със заложените по този начин критерии. Замислят ли се онези, които предлагат такива площи, как ще бъдат отглеждани 1 000 овце или кози? Как и къде ще пашуват тези животни и откъде ще се набави силаж, сено и храна за зимния период? Да не говорим какво би се случило, ако собственикът на фермата иска да разшири дейността си и да увеличи броя на животните. С какво ще се изхранват подрастващите (говеда до 24 месеца / овце и кози до 1 година)? Тези предложения загробват българското животновъдство”, добави Димитър Зоров.

Стопанин: Време е да приберем бременните овце

Според него тук затревените площи, фуражни култури и люцерна трябва да бъдат увеличени двойно. Предложението на АМБ е подпомагането за животни от основното стадо (без приплодите), приравнени към земеделски култури – постоянно-затревени площи, фуражни култури и люцерна – да бъде 0,3 ЖЕ/ 1 ха, а не както МЗХГ предлага - 0,5 ЖЕ/1 ха. Като това се отнася за:

•    едри преживни животни (млечни крави и биволици), отглеждани за мляко;

•    дребни преживни животни (овце-майки и  кози-майки), отглеждани за комбинирано производство (мляко и месо). 


Освен това в направление „Биологично животновъдство“ подпомагането е за животни от основното стадо (без приплодите) от следните групи, приравнени към земеделски култури – постоянно-затревени площи, фуражни култури и люцерна – 0,4 ЖЕ/ 1 ха за:

•    едри преживни животни (месодайни крави и биволици), отглеждани за месо.

Съответно Асоциацията предлага да бъдат премахнати и ограниченията за компенсаторното подпомагане на площ в направлението „Биологично растениевъдство“ за стопанствата, развиващи направление „Биологично животновъдство“ до пропорционален размер на горе предложените съотношения ЖЕ/1ха по бройката на животните в стопанството.

Предложението на Димитър Зоров беше подкрепено и от Стоилко Апостолов, управител на Фондация “Биоселена”.

“Ние внесохме предложение да се добавят фуражните култури и люцерната в интервенцията, която касае плащането за животни. В нея да се включат не само постоянно затревените площи, но фуражни култури и люцерна. Тоест да ги извадим от групата, където има ограничение до 50 хектара и дегресивно плащане”, каза Стоилко Апостолов.

Другото предложение на "Биоселена" касае размера на площите, които са включени в тази дегресивна ставка. 

“Нашето предложение е вместо 50 ха, площите, които да получават 100 % подпомагане, да станат 200 ха. Следващата стъпка да бъде от 200 до 300 хектара на 80 % и над 300 хектара – 25 % плащане.

Обосновката ни за това предложение е разрезът, който изпратиха миналата година от Министерството на земеделието, на който се стъпи въвеждането на тези дегресивни ставки заради изчерпания бюджет на мярка 11.

Нашето мнение е, че това беше временна мярка, тъй като бюджетът беше празен, осигуриха се допълнително 40 милиона евро, които трябваше да бъдат разпределени по-справедливо. Но сега сме в съвсем друга ситуация. Сега планираме мярка или интервенция в следващите седем години. Има „Зелена сделка“, има индикатори, заложени в нея, и би трябвало вече да бъдем по-амбициозни в планирането”, добави Апостолов.

Проучване на фондацията показва, че от всички заявени площи за подпомагане по мярка 11 през 2019 г. тези, които имат повече от 50 ха, са били 336 стопанства, като те обработват общо 58 хиляди ха, или 72 % от всички сертифицирани площи, заявени за подпомагане.

“Всички, които са над 50 ха, обработват 72% от земята. Ако запазим тази стъпка и за следващия седемгодишен период, това означава, че едва ли ще имаме някакво увеличение в площите. В момента то е около 3,5%, а по някои статистики е около 5%, но как ще стигнем 25%?! Изобщо не си представям, че това ще се случи при такъв тип подпомагане. Да не говорим, че и в момента има хора, които например отглеждат маслодайна роза, лозя и градини и имат повече от 50 ха. Те в момента са в хипотезата на тази дегресивна ставка. Така че дори тези, които вече са сертифицирани от години, има риск да се откажат”, заключи Стоилко Апостолов.

 

Следете темата и на cap4us.agri.bg








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:
Андреевден е
08:38 / 30.11.2024

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Kатастрофи Великотърновско
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: