Въпреки по-ниските ставки при дизеловото гориво и по-ниските производствени разходи за неговото получаване при преработката на нефт, на бензиностанциите от доста време ясно се забелязва тенденцията дизелът да е по-скъп от бензина, особено през лятото.
В някои европейски страни дизелът е на цена по-ниска отколкото се продава у нас при това страни със висок стандарт. Така например в Австрия той е на цена 2,18 лв , в Испания 2,14 лв, а у нас е заковал цени от 2.23 лева, при това на повечето бензиностанции. Това сочат данните на Международния транспортен съюз за месец август.
Сметките показват, че от месец май досега дизелът у нас е поскъпнал с 30 стотинки. След две години се предвижда поредното повишаване на акцизите на бензина и на дизела, съответно 25 лева и 15 лева на хиляда литра, поясниха от финансовото министерство. Това означава, че ще плащаме дори още по-високи цени.
Според икономистът Веселин Пасев е аномалия сега да плащаме такива цени на нафтата, каквито са били по времето на двойно по-скъпия петрол на международните пазари. Според експерта е напълно вероятно да има картелно споразумение между играчите на пазара у нас, за да се поддържат високите цени на дизела. А държавата не осъществява никаква целенасочена политика, за да се справи с проблема.
По мнение на Пасев при абсолютно либерализиран пазар у нас държавата няма сериозна стратегия, която да доведе до понижение на цените. Още повече, че икономиката ни разчита основно на внос на горива. В други страни в подобна ситуация са въведени мерки за оптимизация на цените на горивата като например сключване на дългосрочни договори при изгодни условия директно със страни-производители, нулеви ставки за транспорт и по-ниски акцизи. У нас обаче липсва конкуренция на пазара, а има и съмнение за картелно споразумение между дистрибуторите.
Според Пасев още по-озадачаващо е защо именно през летния сезон, когато има по-високо потребление на дизелово гориво, цените са толкова високи. Той си го обяснява с манталитета на българския бизнес към високи печалби.
Източник: Ekipnews