Днес честваме Свети пророк Йоан Кръстител - Ивановден
На 7 януари Православната църква чества паметта на Свети пророк Йоан Кръстител. След Пресвета Богородица той е най-почитаният светец . В негова чест са установени следните празници- на 23 септември – Зачатие, на 24 юни – Рождество, на 29 август – Отсичане главата на Йоан Кръстител, на 24 февруари е Първото и второто намиране на честната глава на светеца, на 25 май е Третото намиране на честната глава.
Свети Йоан е наричан едновременно Пророк, защото е последния от пророците, който е говорел за идването на Господа; Предтеча, защото е “ангел”, който бил изпратен пред Господа, за да подготви пътя за Неговото идване; и Кръстител, защото кръщавал множествата, които му повярвали.
Йоан Кръстител е бил син на свещеника Захария (от рода на Аарон) и Елисавета (от рода на Давид). По майчина линия бил родственик на Иисус Христос и е роден точно шест месеца преди него. Според Евангелието на Лука Архангел Гавраиил се явил на Захария в храма и му възвестил за зачеването на син. Младият Йоан израства в пустинята, готвейки се за служение със строг пост и молитви. Останал пустинник, докато на тридесет годишна възраст Господ не го призовал да проповядва на еврейския народ. Йоан се явил на бреговете на река Йордан, където кръстил Христос и хилядите негови последователи.
Заради това, че изобличил цар Ирод в незаконно съжителство с Иродиада, която била женена за царския брат Филип, Йоан бил хвърлен в тъмница.
На пир в чест на рождения ден на Ирод, за да забавлява с танци гостите, царят обещал на Саломия – дъщеря на Иродиада, всичко, което си пожелае, ако ще даже да е половината царство. Подучена от майка си, тя поискала на поднос главата на пророк Йоан. След като се поругала над главата на светеца, Иродиада я хвърлила в калта.
Учениците на Йоан Предтеча го погребали в Самарянския град Севастия. За своето злодеяние цар Ирод получил възмездие в 38 година – неговата войска била разбита от Ареф, а следващата година римският император Калигула го заточил.
В седмия ден на месец януари народният обичай повелява кумовете или деверът да "къпят", пръскайки публично с вода младоженците, които сключили брак преди една година. За да бъдат здрави и плодовити, водата трябва добре да облее младото семейство, а то да посрещне своите гости и да занесе на кума вино, кравай и месо, защото в народната представа свети Йоан е покровител на кумството. За здраве на този празник и ергените пръскат момите с вода, а коледарите окъпват своя водач. След къпането той ги посреща и богато угощава в дома си. Така се бележи краят на периода, през който обикалят маскираните новогодишни дружини.