Днес е Неделя месопустна - Месни заговезни

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
12:59 / 06.03.2005
1158
Неделя месопустна или Месни заговезни е подвижен църковен празник, с който се поставя началото на Великия пост - осемседмичен цикъл преди Великден, в който не се консумира месо. Датата се променя ежегодно в зависимост от това кога ще бъде Великден и винаги е в неделя. На богослужението православната църква припомня чрез картината на Страшния съд (Мат. 25:31-46) за трагичните последици от греховността, за възмездието за греховете в отвъдния свят и призовава всички към служение на ближния, добродетелност и благотворителност.
Вечерта на месни заговезни в семеен кръг се слага обредна трапеза с месни ястия и се заговява от месо. Обредната трапеза съдържа кокошка, свинско месо, баница. През следващата седмица е разрешено консумирането на мляко и млечни продукти. Изпълнена е с веселие, маскаради, защото с настъпването на строгите пости от Сирни заговезни те са забранени. Настъпващата седмица е и последната преди Великден, в която се правят сватби. По християнски обичай през дните от Месни до Сирни заговезни по-младите посещават домовете на по-възрастните - родители, кръстници, роднини, близки и тия, от които се чувстват задължени да поискат прошка по случай неделя на опрощението.
Интересен и единствен по рода си обичай за Месни заговезни е описан в село Орехово, община Чепеларе - "Старците на пус". Рано сутринта на месопусната неделя 5-6 души мъже, облечени в кукерски костюми ходят от къща на къща в селото, където "Арапинът" - водачът на групата, благославя за здраве и плодородие през годината. Срещу което получават пари или разни хранителни продукти. Вечерта срещу селото "Старците на пус" (кукерите) запалват огън, прескачат го, след което "Арапинът" произнася сатирична реч за допуснати нарушения и неморални прояви през годината. Обичаят е единствения по форма и съдържание в Родопите.
Самобитен обичай, свързан със Сирна неделя (от понеделник до петък следващата седмица) битува в Хисар. Кукерски шествия с танци, наречени “джумали” оцветяват празника на населението в квартал Момина баня. Ритуалът е с езически произход и съществено се различава от кукерските игри в други райони. Джумаловден е празник на младите мъже. Те се обличат в специални костюми, завързват н акръста си лопатари и звънци, надяват маски, наречени "кауци" и обикалят селото, като се надсвирват. Когато срещнат девойка, се опитват да я погалят, а ако тя се дръпне, я скубят - за здраве и късмет.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Ричард Алибегов: Всяка година по това време го водим този разгово...
Експерт по международна сигурност: Знам къде са българските моряц...
Преместиха пленените български моряци
Томислав Дончев: ГЕРБ работи за кабинет
Въпреки сериозните щети, възстановиха влаковото движение край Дим...
Разкриват една от големите мистерии на Хераклея Синтика


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).