Днес е голям празник! Ето какво повеляват традициите

Автор: Цвети Христова
Коментари (0)
08:37
1473
Православната църква отбелязва на 1 февруари денят, посветен на лечителя и християнин Свети Трифон. 1 февруари е известен и като празник на лозаря и виното, както и като първия от трите дни на т.нар. "Вълчи празници“, известни в народната памет като Трифонци или Трифунци. Трифоновден се отбелязва и на 14 февруари по стар стил.

Свети Трифон е бил мъченик, светец лечител, който през 248 г. сл. Хр., при царуването на император Деций Траян бил посечен с меч. Той се смята и за пазител на лозата. Св. Трифон е роден в Малоазийската провинция Фригия, гр. Апамия, област, произхожда от област, която се смята за една от прародините на лозата и виното. Още на 17 години той излекува дъщерята на римския император Гордиан III. Наследникът на Гордиан обаче - Деций Траян, се оказва непримирим враг на християнското учение.

Свети Трифон живял праведно и загинал мъченически заради вярата си в Христа. Той бил надарен от Бога с лечителска дарба. Както вече казахме, той е роден във Фригия – Мала Азия, а тази част на света се смята и за прародина на виното. Св. Трифон от малък е бил ревностен християнин и известен лечител. Едва седемнадесетгодишен, успял да излекува нелечимо болната дъщеря на император Гордиан III. Но неговият наследник – император Деций Траян повдига гонение срещу християните и погубва много светци. Сред тях е и св. Трифон, който не пожелал да се отрече от вярата си и загива мъченически.

Трифоновден е и най-таченият лозаро-винарски празник. Много лозари свързват именно 14 февруари с обреда по зарязването на лозята, защото според тях на 1 февруари все още е много студено. Други казват, че старият стил е истинският български календар.

Според българските народни традиции Свети Трифон е покровител на лозарите, винарите и кръчмарите. На този ден се извършва ритуално зарязване на лозята. Трифоновден се нарича Трифон Зарезан именно заради традиционното зарязване на лозята. Празникът е посветен на виното.

Това е мъжки обред, в който жени нямат право да участват. Рано сутринта лозарите обличат новите си премени, вземат шарена торба с храна, включваща обреден хляб, варена кокошка, сланина, туршия, бъклица с вино, и отиват на лозята си. След като стигне до там, стопанинът се обръща към слънцето, прекръства се и казва: "Бог напред и аз подире!“. 

Работа на жените е да омесят тесто и да изпекат хляб. Приготвя се и пълнена с ориз кокошка. Стопанката поставя хляба и гозбата в нова шарена торба и я дава на лозаря заедно с бъклица вино.

На Трифоновден имен ден празнуват: Трифон, Трифонка, Лозан, Лозана, Гроздан, Гроздана, Веселин, Веско, Весо, Веселина и техни производни.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Голяма сделка пренарежда охранителния бранш
Започва ремонтът на тунел "Кривия"
Бъдете внимателни! Задава се нова измама
Две катастрофи блокираха магистрала "Струма"
Инфекционист алармира: Вървим към пика на грипа!
Пеевски: Няма да допуснем ПП-ДБ да намалят заплатите на полицаите...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).