До 300 лв. глоба, ако не гласуваме на избори?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (25)
17:15 / 30.11.2013
5175
Глоби за избирателите, които отказват да гласуват, предлагат депутати от различни парламентарни групи. Лансираните санкции варират между 50 и 300 лв., показа проверка.

Първото предложение за глоба се появи в редиците на социалистите. Червеният депутат Страхил Ангелов обяви, че ще поиска гласоподавателите, които си останат у дома на вота, да се бръкват с по 200 лв. Глобата да не се налага само на пенсионери и на хора, които са имали извинителна причина да не отидат до урните, като тежък здравословен проблем например, гласи предложението на социалиста, което се подкрепя и от ГЕРБ. 

Колегата му от "Атака",­ юристът Павел Шопов, обаче предлага санкцията да бъде диференцирана, като сумата зависи от това дали избирателят за първи път отказва активност, или става дума за системна практика. За първо неявяване пред урните глобата може да бъде 50 лв., а за следващи да нараства до 300 лв., разви идеята си законотворецът. Според него такива суми отговарят на стандарта на българина и биха били мотивиращ фактор за повишаване на избирателната активност.

Въвеждането на санкции за негласуване, което би превърнало пускането на бюлетина в задължително, се подкрепя от над половината народни представители. Категорично зад такава мярка ще застанат всички в ГЕРБ и "Атака", увериха зам.-шефовете на двете групи Красимир Велчев и Павел Шопов.

Броят само на техните депутати е 120. Предложението на Страхил Ангелов пък показва, че и в левицата има подобни настроения наред с отпора сред червените юристи, които пишат проекта за нов Изборен кодекс на БСП. Така на практика въпросът с приемането на подобна поправка се оказва на кантар.

Юристите в НС обаче не са единни за това дали 121 депутати са достатъчни за въвеждане на промяната, или ще бъде необходимо прекрояване и на конституцията, за което са нужни поне 161 гласа. През 2007 г. беше възприета практиката за обикновено мнозинство, когато предложенията на НДСВ и ВМРО за задължителен вот стигнаха до гласуване в пленарната зала. Тогава обаче идеята не успя да събере подкрепата и на половината депутати.

Ако и сега задължението за гласуване, с каквото се съобразяват например гърците и белгийците, не мине в пленарната зала, поддръжниците на предложението в НС са решени да инициират подписка за референдум по въпроса.

Парафи за национално допитване вече започнаха да събират от НДСВ, което лансираше преди време и идеи за данъчни облекчения и по-високи пенсии срещу пусната бюлетина. Текстовете на новия Изборен кодекс ще бъдат обсъждани на сбирката на властта в Боровец, която продължава и днес.


Източник: в. "Монитор"

Виж коментарите (25)

Още по темата (320):
06.09.2014 Над 100 младежи от ГЕРБ Пловдив област взеха участие в семинар за особеностите на изборния процес
12.08.2014 Здравко Димитров получи благодарствени писма от евродепутати
15.07.2014 Бареков с най-висок доход от евродепутатите ни
24.06.2014 Станишев все пак се отметна от думите си и избра Брюксел
14.06.2014 Каназирева: Задължителното гласуване ще удари ДПС и купения вот
13.06.2014 Гиньо Матев: Това правителство няма право да остава
Още новини от Национални новини:
Сигнал за бомба в НДК
Нова година, нова цена на водата
Съдът не уважи исканията на шестима политици по казуса със залича...
Не са открити взривни устройства при проверка на куриерски пратки...
ГДБОП в мащабна операция
Доц. д-р Илиян Костов: Прецедент е да се взимат повторни проби от...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).