Общият размер на средствата, които ще бъдат отпуснати за одобрените проекти по подмярка 7.3, е 30 млн. евро.
Тя увери, че са изчистени всички спорни теми, но детайлите са били чисто технически.
„Екипите на двете държавни институции успяхме да намерим разрешение, което е приемливо и за двете страни, защото имахме различни визии. Така че в близкия един месец ще стартираме мярката за широколентовия интернет“, категоричен е ресорният министър.
Цифровизацията на агросектора ще повиши доходите на фермерите
По темата за дигиталното земеделие страната ни вече може да се похвали и със собствена Стратегия за цифровизация на земеделието и селските райони. Документът бе разработен от Института за агростратегии и иновации и към момента е одобрен от Министерски съвет.
„Дейностите, които сме заложили в стратегията, са няколко. Те включват достъп до широколентов интернет. На второ място е изграждането на мрежа от метеостанции (260 на брой), които да бъдат свързани със софтуер и качени в блокчейн технология. По този начин цялата верига на заинтересовани ще има достъп до тези данни”, обясни преди време за Агри.БГ Светлана Боянова.
Предвидени са още средства за изследователска дейност и безплатен достъп на фермерите до съвременни цифрови умения. Една от другите препоръки е използването на блокчейн технологията.
„Това е една счетоводна книга, в която правиш записи и данните остават в нея. При нея се работи с определени алгоритми и не всеки може да прави корекции. Блокчейн дава по-голяма сигурност, прозрачност и доверие”, заключи Светлана Боянова.
Следете темата и на cap4us.agri.bg.