До средата на юни правителството ще е наясно дали ще има възможност за вдигане на пенсиите и заплатите, каза министър-председателят
Бойко Борисов на откриването на конференция за представяне на стратегия за привличане на инвестиции в България. Борисов добави, че правителството има желание, но всичко ще зависи от разчетите.
Според него 20 години държавата се е борила за оцеляване, но сега трябва да се подредят нещата така, че в следващите 10-15-20 години икономиката да започне да носи приходи, понеже от нея се плащат заплати и пенсии.
"Това не е да чакаме дали юни или юли ще спечелим от тотото и от тези пари да дадем. Трябва да направим икономиката и индустрията да носят приходи. Дадох пример с фабриката в Чепеларе за производство на ски - над 1 милион ски ще произвежда, но Австрия има 20 000 км писти, ние сигурно имаме 100 или 200 км. Каква е конкуренцията? Те изкарват милиарди от туризма, а ние изкарваме стотинки от туризма. Затова ще работим сега по тази стратегия, за да може да дойдат пари в държавата, които да дадем за възрастните хора и социалнослабите", каза Борисов.
Той подчерта, че много време е пропуснато и сега няма как нещата да станат изведнъж.
"Тези хора, които 22 години са дремали, сега наведнъж няма да стане и няма как да стане. Ако искат - да си върнат Станишев и Доган пак да ги излъжат", заяви премиерът.
В следващите десет години България трябва да се утвърди като лидер в привличането на инвестиции за сектори като ИТ технологиите, механика, електроника, химия, биохрани и биоземеделие. България трябва да се утвърди като модерна туристическа дестинация. Това каза от своя страна министърът на икономиката, енергетиката и туризма
Трайчо Трайков.
"Ние искаме да осигурим работа както за висококвалифицирани специалисти, така и за нискоквалифицирани", каза Трайков.
За последните 20 години към страната са се насочили 40 млрд. евро инвестиции. 5% от тях идват от приватизация. От 1996 до 2009 г. инвестициите са 11% от БВП. В същото време в Румъния например този процент е 5%. През последните години световноизвестни фирми са навлезли на българския пазар.
Голяма част от инвестициите влязоха в сектори с ниска добавена стойност, като строителството. Кризата през 2009 г. и 2010 г. удари най-силно именно тези сектори. За първи път от повече от десет години инвестициите са предимно в сектори като промишленост и енергетика. 1,3 млрд. евро са инвестициите в промишленост и енергетика. Най-високият ръст в износа е при авточастите, фармацевтичните продукти. Въпреки кризата България може и нашият потенциал не е само в това, което изкопаваме от земята", каза Трайков.
Привлечените инвестиции във високотехнологични сфери обаче остават твърде малко. "Конкурентната среда е остра, защото пропуснахме да вземем средствата още в при влизането си в ЕС. Кризата пренареди световните икономики и България трябва да се позиционира правилно", каза Трайков.