Добрин Иванов: Трябва да бъдат възстановени всички намалени данъчни ставки

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
19:04 / 10.02.2025
1152
АИКБ очаква с новия Бюджет 2025 и Средносрочният фискално-структурен план за следващите 4 години да се върви към консолидиране на бюджетния дефицит, бюджетният дефицит да намалява, а не да се разраства. Само така може да се даде устойчивост на публичните финанси и устойчиво развитие на икономиката на България. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов.

"Заявките са държавният бюджет да бъде изготвен с бюджетен дефицит до 3%, за да можем да отговорим на изискванията за еврозоната в критерия за устойчивост на публичните финанси. И най-важното, ще бъде спазено и другото правило, което е заложено в Закона за публичните финанси, публичните разходи да бъдат до 40% от БВП,“ посочи той, като добави, че според него това ще бъде трудно изпълнимо без да се ограничат разходи, които са свързани с възнаграждения и с пенсии", каза още Добрин Иванов.

"Ако няма да има рязане на тези прекомерни разходи, свързани с увеличение на възнаграждения и пенсии, но в същото време разходите ще паднат до 40% от БВП, това означава, че ще бъдат намалени някои други разходи. Моето голямо притеснение е, че ще бъдат намалени инвестиционните разходи на бюджета или капиталовите разходи“, което според него не е правилна стъпка за закърпване на бюджета, тъй като това са инвестиции, които пряко влияят на икономически растеж няколко години напред.  Други разходи, които вероятно ще бъдат съкратени, са т.нар. "буферни разходи“, добави той.  

По думите му, това, което не трябва да виждаме, е увеличаването на данъците и на осигурителните вноски в целия средносрочен период.

"Трябва да бъдат възстановени всички намалени данъчни ставки, за да можем да оптимизираме и данъчните приходи,“ категоричен е той. 

Според него сега е подходящият момент да бъдат извършвани всички дълго отлагани реформи.

"Очакваме реформаторски бюджет, който да оптимизира публичните разходи, те да станат по-ефикасни и да бъдат постигнати по-добри резултати с наличните средства. Очакваме реформи в държавната администрация, очакваме реформи в образованието, в здравеопазването и във всички ключови сектори“, каза още изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Дори бюджетния дефицит да бъде установен в рамките на 3%, това означава около 6,5 милиарда превишение на разходите на приходите, които няма как да бъдат финансирани по друг начин, освен чрез нов дълг, обясни още Добрин Иванов.

"Увеличаването на номиналната стойност на държавния дълг ще бъде поне с 6,5 милиарда. Ще има и допълнителни държавни дългове, като нивото на новият дълг, който ще бъде поет през 2025 година, най-вероятно ще бъде по-голямо от 6,5 милиарда, които са за финансиране на бюджетния дефицит“, каза той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (257):
11.02.2025 Стана ясно на каква база ще се определят новоотпуснатите пенсии
11.02.2025 Ще получават ли всички семейства детски надбавки, независимо от доходите?
11.02.2025 Хампарцумян посъветва да забравим "резките харчове"
11.02.2025 Предсрочно пенсиониралите се взимат повече пари от тези с редовен стаж и възраст
09.02.2025 Министър Бачев: Аз ще съм строгото куче
09.02.2025 Гуцанов: Няма да има повишаване на налозите в каквато и да е форма
Още новини от Национални новини:
Край с грипната епидемия засега
Млада учителка: Заплатата ми е около 2000 лева, но няма да се отк...
Два дни поред ограничения по АМ "Тракия"
Сдружение: 6-те най-големи хранителни вериги практически унищожих...
Иво Сиромахов: На 13 февруари хипермаркетите да пуснат олио по 2 ...
Ще получават ли всички семейства детски надбавки, независимо от д...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).