Доц. Красен Станчев: България е изправена пред бюджетна криза

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
15:50
472
От ноември 2020 г. до момента финансовата дисциплина на страната непрекъснато се разваля. Поредицата от избори и промените в Конституцията, които направиха парламента работещ по време на предизборна кампания, водят до по-голяма загуба на дисциплина и по-големи разходи и дефицити. Това каза основателят на Института за пазарна икономика доц. Красен Станчев в предаването "Метроном" на Радио "Фокус".

България е изправена пред бюджетна криза заради влошаването на публичните финанси, предупреждават редица експерти. "Перспективите за бюджета и общата бизнес среда за следващите години зависят от това, което се случва в момента в България. Лошата перспектива е по-скоро за 2026, отколкото за 2025 г., дотолкова, доколкото през тази година има увеличаване на бюджетните приходи и забавяне на разходи, които ще бъдат прехвърлени в бюджета за следващата година. Онова, което се прави, е пълзяща дестабилизация, която много по-трудно се обяснява на избирателите“, обясни икономистът.

Според него първото нещо, което трябва да се направи, за да се стабилизира бюджета, е да се удължат всички концесионни договори, които носят приходи. "Онова, което не е концесионирано, трябва да бъде концесионирано. Следващото нещо, което трябва да бъде направено, е да се спре увеличаването на разходите там, където не е нужно. Т.е. там, където има разход, той трябва да носи някакъв приход в бъдеще. Същото се отнася и за заемите. Последното е малки промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, които да въведат нулев данък върху реинвестираната печалба. Тогава ще има повече работни места и повече доходи“, обясни Красен Станчев.

По думите му в момента има нетрадиционно високи приходи в бюджета поради простата причина, че икономиката започна да се възстановява. "Възстанови се по-добре, отколкото се очакваше. В момента БВП е по-висок от онова, което се очакваше“, посочи основателят на ИПИ.

Икономиката не е застрашена от стагнация, смята той. Страната обаче губи позиции във външните пазари.

Според него притеснителна за европейската икономика е заявката на Доналд Тръмп за облагане на вноса от Китай и Европейския съюз с 20%. "Онова, което се очаква в момента и за което се готвят всички анализатори, независими наблюдатели, международни финансови институции, е допълнително блокиране на търговията в световен мащаб, но не в големи размери, тъй като това е изживяно при предишния мандат на Доналд Тръмп.

Другото нещо, което е опасно за света, в частност за Европа, е, че при такива нагласи няма да се възстанови по никакъв начин идеята за трансатлантическо споразумение за търговия и мита, а по-скоро обратното, което означава, че 3-4 години ще има някаква заплаха за увеличаване на разходите за транспорт и всичко, свързано с международната търговия“, обясни Красен Станчев.

Виж коментарите (0)

Още по темата (46):
16.11.2024 "Възраждане": Категорично сме против "отвързването" на МРЗ от средната
15.11.2024 Драстични промени ще засегнат бъдещите пенсионери
14.11.2024 Димитър Манолов, КТ "Подкрепа": Ако бъде замразена МРЗ, има вероятност да не се увеличат и доходите
13.11.2024 КНСБ скочи на МТСП заради минималната заплата
13.11.2024 Ново 20 за минималната заплата
10.11.2024 Владислав Горанов: Задачата пред финансовото министерство за съставянето на Бюджет 2025 ще бъде доста трудна
Още новини от Национални новини:
Над 200 хил. литра вода и 8 тона храна от Държавния резер са разд...
Лоша новина за цената на природния газ
Кметът на Казанлък: Трябва национално допитване за паметника на Б...
Политолог: Идеята за оспорване на изборите, цялостно и частично, ...
Протест в Бусманци срещу полицейското насилие и затворените бежан...
Министър Илков в Пловдив, крие се от неудобните медии


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).