"Активното и повсеместно пропагандиране на руската политика, особено с посредничеството на български политически и икономически субекти и медии, или недържавни организации е явна информационна война, подкопаваща интегритета на институциите и държавността и атакува директно националните демократични ценности, дух и воля" - се посочва още в стратегията.
В документа се акцентира на факта, че България е в една от зоните с най-голяма концентрация на рискове и заплахи за Евроатлантическата си общност заради близостта си с Русия. Тя пък води нова хибридна война, която съчетава конвенционални методи с похвати от партизанска, кибернетична и информационна война.
Българските военни експерти не очакват подобряване на ситуацията нито в краткосрочен, нито в дългосрочен план. В проекта се казва още, че българското гражданско общество демонстрира своята все по-сериозна и непримирима подкрепа за съзряващата либерална демокрация.
"Въпреки това, все още e недостатъчна съпротивителната сила на обществените механизми и организации срещу рисковете от хибриден характер."
Кризата в Украйна е окачествена като "продукт на дългосрочната амбиция на Русия да възстанови влиянието си в бившoто съветско пространство и чрез това да се утвърди като полюс на сила". Като заплаха особено за държавите в близост до Москва е посочено бързото нарастване на бюджета й. Други рискове за България, посочени в документа, са енергийната зависимост, провалените държави, тероризмът и миграцията.