"Друсаният чай" е новата опасна мода сред учениците

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
13:40 / 07.04.2024
12397
Близо 70 процента от българските ученици са пробвали наркотици, сочат последните статистики на неправителствения сектор. Нещо повече – оказва се, че непълнолетните взимат повече наркотици от студентите. Най-опасна се оказва модата на синтетичната дрога. В Бургас веднага след марихуаната навлиза нова дизайнерска дрога наречена "друсан" или "къпан чай", която се оказва е много по-опасна заради тежките химикали в нея.

Мария вече 14 години се пита къде е сгреших. Синът й започва да се дрогира като тийнейджър, днес е на 30.

“Всеки път обещаваше и аз вярвах. Нещата започнаха да се влошават от честата  употреба. Започна да отключва психични заболявания. Тези вид паранои, които получават от употребата, агресивното поведение:, разказва родителят Мария Куманова пред Нова телевизия.

Тя добавя, че синът и е бил принудително прибиран за лечение за 3 до 6 месеца. Казва, че институциите не помагат. Затова създава фондация, която да помага на родители като нея. Днес е категорична, че най-голямата заплаха са дизайнерските дроги. В Бургас в момента на мода е "друсаният чай".

"Чаят е билка, а върху билката се прави формула с ацетонов разтвор който се издухва така се оставя разтворът, който е направен, впръсква се върху самия чай, върху самата билка, естествено много неравномерно. Излиза евтино и се предлага на младите хора. Най- често се пуши под формата на цигара", заяви Роси Димова, председател към ОС по наркотичните вещества.

"Родители идват да търсят помощ, много е трудно, защото децата са непълнолетни. Няма лечение за непълнолетни", добавя Мария Куманова.

По данни на МВР друсаният чай най-често се подготвя в ромските махали. Бургаската лаборатория притежава модерна апаратура, която установява и най-малките синтетични вещества в тютюна.

"Най-често констатираме, че иззетия друсан чай реагира на метамфетамин и амфетамин. Всъщност какво представлява "друсания чай", това е една обикновена билка която дилърите третират с различни вещества и след като ги обработят ги пускат на пазара за лицата, които ги употребяват. Но искам да отбележа че самата употреба на друсан чай е много опасна за здравето на хората", каза Иван Маринов, началник Отдел "Наркотици" към ОД на МВР Бургас.

Медиците потвърждават и дори определят "друсания" чай като изключително опасен. Причината е, че в него често има наличие на ацетон, тежки химични препарати, високо количество кетамин или фентанил, което може да доведе до шизофрения и дори до смърт.

"Токсичните субстанции за мозъка, давайки някакво краткотрайно усещане за лекота, бързо увреждат организма и нервната система, особено за децата. За подрастващите е много важно да знаят, че при всичко работи на бързи обороти и са много чувствителни срещу такъв тип субстанции, а токсичните ефекти са още по-силно изразени", уточни д-р. Борис Таблов.

По последни данни у нас смъртните случаи при тийнейджърите са не от свръхдоза, а от отключено психично състояние довело до самоубийство.

Според МВР най-употребявана сред учениците все още е марихуаната. Но с бързи обороти я настига "друсания чай", като данните сочат, че повечето потребители са момчета.  В края на 2023-та година става ясно и това, че вече няма училище в градски условия без ученик употребил наркотик. Изключения правят само някои училища в малки населени места.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Десетки работници напускат - цели области могат да останат без то...
Луций Цезар или Гай Цезар? Разкрита е самоличността на статуята, ...
Райчев: Борисов никога не е бил с такива връзки в света, каквито ...
Meteo Balkans пусна пълна прогноза за декември, без сняг на Колед...
Кузман Илиев: Много важни се помислиха тези в парламента
На 76 години си отиде съдия Благовест Пунев


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).