 © Plovdiv24.bg |  | Не може да се върви на конфронтация, необходима е съвместна работа на държавата и църковните власти - така директорът на Националния институт за недвижимите паметници на културата архитект Галя Стоянова коментира казусите с митрополитския храм "Света Марина" в Пловдив и църквата-костница "Света Неделя" в Батак. Тя посочи, че изход от ситуацията има и даде за пример столичната базилика "Света София", която е действаща църква и едновременно изпълнява функциите на музей.
Като директор на Националния институт за недвижимите паметници на културата архитект Галя Стоянова категорично осъди облепването с тапети на митрополитския храм "Света Марина" в Пловдив и припомни, че закононарушенията там имат близо 10-годишна давност: "Тук в случая става дума за едно много грубо вмешателство, изключително грубо вмешателство в автентиката на паметника на културата. Грубо вмешателство, за което наистина трябва да се предприемат необходимите мерки и да се върне автентичният вид на църквата.
По-компромисна е позицията на архитект Стоянова по казуса музей или действащ храм да е историческата църква "Света Неделя" в Батак. Според нея двете функции могат да се съчетаят, както например е в базиликата "Света София" в столицата: "Едната функция по никакъв начин не противоречи на другата, напротив - те се подкрепят взаимно по отношение на пиетета, който имаме и към вероизповеданието, и към наследството."
Има възможности за съвместна работа между църквата и държавата - подчерта Галя Стоянова и предложи вариант за храма "Света Неделя" в Батак: "Извършване на богослужения да кажем, но богослужения само на определени дни - примерно на големите религиозни празници и богослужения, които да са извън пространството на църквата."
Това е нещо, което тепърва трябва да се решава, но във всички случаи е необходим диалог - категорична е архитект Галя Стоянова.
Източник: радио "Пловдив" |