© Plovdiv24.bg | | Държавата се оттегля от тютюневия сектор. Депутатите приеха окончателно промени в Закона за тютюна, според които отпада държавното регулиране на производството, изкупуването и търговията с тази земеделска суровина.С изменението беше официално закрит и Фонд "Тютюн" - намерение, обявено още в началото на февруари от управляващите. Допреди 2 години учреждението изплащаше субсидиите за тютюнопроизводство. Със закриването му дейността по подпомагане на сектора в бъдеще се регламентира от общия Закон за земеделските производители. За тази цел всички тютюнопроизводители трябва да бъдат регистрирани като земеделци, реши мнозинството в Народното събрание.
Законовите промени въвеждат още забрана за продажбата и предлагането на тютюневи изделия чрез използване на услугите на информационното общество - реклами, медийни кампании и т.н. Забранява се и производството и продажбата на заготовки за цигари с филтър.
От земеделското ведомство съобщиха, че от началото на управлението на ГЕРБ на тютюнопроизводителите са изплатени субсидии в размер на 329 млн. лева.
В Североизточна България, където е съсредоточена най-голяма част от производството на тютюн у нас, регистрираните земеделци в нишата са над 7000. Ако към тях се включат и семействата им, броят нараства на над 35 000 души в шест области - Силистра, Шумен, Разград, Търговище, Варна и Добрич.
Източник: bTV |