© | | Броят на избирателните райони скара управляващи и опозиция по време на дебатите за окончателното приемане на текстове от Изборния кодекс. ГЕРБ настояваше да има специален район за българите, които гласуват в чужбина, който да обединява техния вот. Според Данаил Кирилов от опозицията българите зад граница отдавна са ощетени, а съпартийката му Десислава Атанасова призова да има отделен район за тях, защото в противен случай гласовете им се разпиляват.Предложението на ГЕРБ в крайна сметка беше отхвърлено от мнозинството и народните представители записаха в кодекса, че избирателните райони ще са 31.
Изненадващо обаче беше одобрено друго искане на ГЕРБ - във Варна да има само един избирателен район, а не както се предлагаше в приетия на първо четене кодекс - да са два.
В Изборния кодекс накрая депутатите записаха, че от 31 многомандатни избирателни района, три ще са в София, два в Пловдив, а останалите изборни райони съвпадат с границите на областите.
Парламентът не прие предложението на "Атака" кандидат-депутатите да подават декларация, в която заявяват своята сексуална ориентация, както и декларират дали принадлежат към тайни общности или организации.
Националистът Павел Шопов се опита да убеди депутатите в правотата на искането, но без резултат.
"Трябва да говорим открито и прозрачно, гласно започнахме да говорим преди 30 години, цяла революция направихме в тази насока, но пак не се знае кой кой е, защото има хора с мрачни и черни зависимости, така че важно избирателите да знаят кой кой е в това Народно събрание", настоя той.
Според него няма нищо лошо в една такава декларация, след като хората с различна ориентация не се срамуват от това.
"Вие казвате хомосексуалност, аз ако кажа истинските думи тук, които използва българският народ, сигурно ще се възмутите... Въпросът е и за членовете на т. нар. тайни общества, които дават тук клетва, но те полагат клетва и на друго място", каза още той.
Източник: Dnes.bg |