Двойна експертиза показва дали Панагюрското съкровище е менте

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
08:40 / 15.08.2014
3704
Националният исторически музей е поръчал двойна експертиза, за да установи дали е оригинално прочутото златно Панагюрското съкровище. То датира от IV - началото на III в. пр.Хр. и е изложено в една от витрините на музея. Резултатите ще бъдат ясни до седмица и тогава вероятно ще бъдат обявени публично.

Към подобен безпрецедентен ход световните музеи прибягват изключително рядко. Обикновено това се прави, за да бъдат пресечени спекулации относно автентичността на даден артефакт. У нас също някои от наследниците на откривателите на златното съкровище - братя Дейкови, твърдят че Панагюрското съкровище в НИМ не е оригиналът и че е било подменено с копие.

"Да, вярно е. Поръчали сме експертиза на Панагюрското съкровище", потвърди шефът на НИМ проф. Божидар Димитров. 

Той поясни, че наскоро във фондовете на Пловдивския археологически музей било открито златно ушенце на един от зооморфните ритони, от които е съставено съкровището.

"Когато направим химически и структурен анализ на ушенцето, ще установим дали те са идентични със състава на златото на Панагюрското съкровище. Ако резултатите съвпаднат, значи са от едно съкровище и оригиналът се пази при нас. Така, само чрез съпоставка, ще може веднъж завинаги да докажем неговата автентичност", каза проф. Димитров. За да няма спекулации, НИМ иска изследванията да бъдат направени от независими експерти. В момента се уточнява кои да бъдат те.

Деветте златни съда - осем ритона и една фиала - вид блюдо на Панагюрското съкровище, имат общо тегло над 6 кг и са изработени от двайсет и два карата злато. Открити са случайно при изкопни работи през 1949 г. в околностите на град Панагюрище и после влизат в експозицията на Пловдивския археологически музей. 

След като е създаден Националният исторически музей, уникалният златен тракийски сервиз украсява неговата експозиция. От времето на откриването им едно от ушенцата остава на съхранение в регионалния музей.

Преди години Пловдивският музей и Панагюрище предявиха претенции към съкровището с искане то да бъде изложено там, където е намерено. Стигна се до компромисен вариант - бяха изработени две официални копия на златните съдове от 22-каратово злато.



Източник: в. "Монитор"

Виж коментарите (1)

Още по темата (27):
11.07.2024 Пловдивските управници: Панагюрското златно съкровище да се върне у
дома
20.06.2024 Пловдив официално си поиска Панагюрското златно съкровище
18.06.2024 След материал на Plovdiv24.bg министър Тодоров отговори за Панагюрското златно съкровище
16.06.2024 Пловдивски съветници бранят Панагюрското златно съкровище, не го дават на
София
09.05.2022 Вижте как Панагюрското златно съкровище пристигна в Пловдив с тежка
охрана
09.05.2022 Оригиналът на Панагюрското златно съкровище пристигна в Пловдив с брониран автомобил и тежко въоръжена охрана
Още новини от Национални новини:
Ученик взе в ръката си граната, после звънна в полицията
Световноизвестен архитект разработи визия за Бузлуджа като светов...
Петков: Беше чест да работя и с двамата, но решението е окончател...
Кметът на Сандански: Трагедията е голяма
НИМХ с последна прогноза какво нахлува до часове
Десислава Атанасова ще пише решението на КС за ВСС


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).