От началото на седмицата бензинът поскъпна до нови рекордни нива. Най-масовият А-95 вече се продава за 2,77 лв., а най-скъпият А-98 мина 3 лв.
Предложението на страната ни пред Съвета на финансовите министри за по-нисък акциз на енергийните продукти у нас едва ли ще бъде прието.
Шансът е минимален, коментира Дянков. Причината е, че е необходимо одобрение от всички останали 26 държави в Европейския съюз. В някои от тях дори ще трябва да се проведе референдум. Предложението ще се разглежда през октомври, но дори и ако бъде прието, то ще може да се прилага чак от януари 2014 г.
Още през пролетта стана ясно, че България е предложила да се въведе диференцирана ставка за акциза на горивата в ЕС. Идеята е налогът да бъде пропорционален на БВП или на покупателната способност на глава от населението. Ако това бъде прието, нашите акцизи могат да станат много по-ниски от нивата им в момента. Това пък може да повлияе на цените на дребно.
Министър Дянков обясни вчера, че все пак има надежда и си заслужава да се пробва възможността за понижаване на налога на горивата. Той припомни още, че има държави от Централна и Източна Европа, които също подкрепят идеята на България.
По отношение на цените на храните министър Дянков обясни, че може да се въведе регулация, подобна на тази в САЩ за някои основни типове стоки.
"В някои държави, примерно в Съединените щати, има твърда цена на млякото по причина, че се използва и от децата. И там има горна цена на млякото, не може да го продаваш никъде, нито в магазини, нито в бензиностанции, на по-висока цена", разказа министър Дянков. Той обясни още, че ако подобен принцип ще се въвежда у нас, трябва внимателно да се обмисли за кои продукти да се отнася.
Източник: в. "Монитор"
Още по темата (752): | |