Джипитата от няколко области в страната няма да работят днес, а по-късно през деня ще бъдат определени градовете, които ще стачкуват утре.
Стачката ще обхване поетапно цялата страна. За нуждаещите се пациенти във всяко заведение, в което общопрактикуващи лекари преустановят работа, ще бъде осигурен по един дежурен кабинет.
Един от основните аргументи за недоволството на лекарите е служебният рамков договор, който дава право на здравното министерство и здравната каса да разпределят еднолично парите за здраве.
Общопрактикуващите обявяват ефективен протест за пръв път от 6 години. През 2010 г. те стачкуваха заради сериозно забавени плащания от здравната каса и намалени лимити за прегледи и изследвания.
Личните лекари са недоволни не само от минималното увеличение на бюджета за първична извънболнична помощ - 2 млн. лв. за 2016 г., а и от постоянното натякване на здравния министър Петър Москов, че тази година парите и достъпът в извънболничната помощ ще се увеличат безпрецедентно.
"Не искаме да бъдат заблуждавани пациентите, а лекарите да носят отговорност за изказани от други хора неистини", обясни председателят на националното сдружение на общопрактикуващите лекари Любомир Киров.
Проблемът, според джипитата, е, че постоянно се повтаря, че има огромен ръст от 36 млн. лв. на парите в доболничната помощ, но реално при личните лекари той е 2 млн. лв.
Останалите са в специализираната извънболнична помощ, за изследвания, при зъболекарите. Освен това широко рекламираният ръст на направленията за прегледи при специалисти, за който отива част от скока на парите, всъщност е нищожен.
"Предвидени са някъде към 408 хил. направления повече за осем месеца. Само че защо не се каже, че това означава следното - за всеки здравноосигурен пациент от април до края на годината са предвидени по 0.009 направления повече месечно.
За колко време ще се събере възможността за едно направление? Ето това е, което просто не може, прелива чашата и трябва да се говори съвсем директно", каза Киров.
Той поясни и че при профилактичните прегледи няма особена промяна - добавено е изследване на едни от мазнините в кръвта, но е махнат общият холестерол. Не е вярно и че има ръст на профилактичните прегледи при децата - просто за тази година са предвидени толкова прегледа, колкото са отчетени през 2015 г., когато е имало ръст на дейността. Личните лекари са и против въвеждането на пръстовия отпечатък.
В края на седмицата пък Българският лекарски съюз сне доверието си от здравното министерство и надзорния съвет на здравната каса и се обедини около идеята, че състоянието на здравеопазването ни е достигнало критичната точка на хаоса. Съсловната организация обяви, че също започва протестни действия.
Премиерът Бойко Борисов разкритикува остро личните лекари за протестите им срещу недофинансирането в здравеопазването.
"Всяка година ли трябва увеличение? Подобрение в здравеопазването за тази една година има ли, че да има повече увеличение? Непрекъснато всеки само повече увеличение да има. Тези пари са на всички данъкоплатци. Над 3,5 млрд. лв. отиват в здравеопазването. В армията са 1 млрд. лв.
Тези момчета нали и те искат, искат и техника, искат самолети - всеки иска. Защо обучава държавата 6 години студенти безплатно за тях? Всички данъкоплатци плащаме да ги изучим да станат лекари и без абсолютно никакъв ангажимент след това отиват в чужбина. Това правилно ли е?", попита Борисов вчера.
"Задържаме ги с 3,5 млрд. лв. в здравеопазването или понеже миналата година не им дадохме толкова пари да вземат от здравната каса. Защото бяха свикнали всяка година, дойде краят на годината - 250-300-400 млн. Малко по-скромно. Дадохме 20 млн. лв за Спешната помощ онзи ден. Правим спешни отделения, видяхте ги. Държавата прави толкова много за здравеопазването, че малко и от тях очакваме", допълни министър-председателят.