ЕК пише: "По отношение на по-справедливото разпределение на директните плащания България се приканва да предостави количествен анализ, показващ комбинираното въздействие на всички предложени инструменти за подпомагане на доходите върху нивото на доходите на земеделските стопанства. Това ще позволи на службите на Комисията да извършат цялостна преценка дали нуждата от по-справедливо разпределение и подобро насочване на директните плащания е задоволена в достатъчна степен. България се приканва също така да предостави допълнителна информация относно предложената схема за допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост, и по-специално относно максималния праг за допустимост от 600 хектара."
Следва отговорът на България:
"Като първоначален отговор на наблюдението относно преразпределителното подпомагане на доходите за устойчивост ще предоставим допълнителна по-подробна обосновка за избрания модел, , по-специално относно максималния праг за допустимост от 600 хектара."
В документа има любопитни откъси като: "По отношение на по-справедливото разпределение на директните плащания България се приканва да предостави количествен анализ, показващ комбинираното въздействие на всички предложени инструменти за подпомагане на доходите върху нивото на доходите на земеделските стопанства."
А също така се “изразява съжаление, че в плана не са включени национални стойности за нито една от другите цели на стратегията „От фермата до трапезата“ и на Стратегията за биологичното разнообразие.” А това са основни цели на ЕК и неглижирането им очевидно е направило впечатление.
На повечето забележки, както сами можете да видите тук, от българското аграрно министерство отговарят в типичен администраторски стил, характерен и за евробюрократите.
Едно от най-често срещаните изречения е: “България ще представи допълнителна информация”.
Питаме се кога. Особено след като министър Иванов обясни, че най-съществените корекции следва да се направят в SWOT анализа, а знаем колко сме силни в България на това да нямаме анализ.
Въпросът сега е, в контекста на политическата ситуация в България, кой ще довърши работата по плана и как?
Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg