ЕС бута цената на родните цигари
Между 30 и 60 стотинки средно ще паднат цените на различните марки български цигари, съобщиха за "Монитор" източници от "Булгартабак". Днес шефове на холдинга, ръководен от Христо Лачев, и на четирите цигарени фабрики в страната се събират на инфарктна среща, на която ще решават как да противодействат на агресивния дъмпинг, упражняван от чуждите концерни у нас от началото на месеца. Очаква се да бъдат обсъдени и мерки, свързани с болезненото преструктуриране на дружествата от системата на "Булгартабак", които неминуемо са свързани със съкращения.
В момента най-масовите родни папироси "Средец", "Престиж", "Ева" и "Виктори" се продават в диапазона от 2,30 до 2,60 лв. "Мелник" пък струва 1,90 лева.
От 1 януари 2007 г драстично бяха намалени цените на някои вносни марки цигари. Така например кутия "Пал Мал" падна от 3.85 лв. на 2.50, а цигарите "Вайсрой" се предлагат за 2.00 лв. Това предизвика бум на продажбите на тези марки.
Последната официално записана в МФ марка е "Кент". Кутия от нея ще се продава за 3,20 лева, вместо досегашната цена от 4 лв. Засега са регистрирани само трите є разновидности "Блу", "Силвър" и "Уайт", като на пазара все още се намира и "Голд" на старата цена, на която я предлагаха от БАТ.
"Филип Морис" пък пуснаха "Малборо" за 3,20 лв. цена с 1,30 по-ниска от тази, на която се намираха преди седмица вариантите "Ред" и "Голд". Както "Монитор" първи писа, марката, която бе първа регистрирана с нова, дъмпингова цена бе "Парамаунт". Нейните варианти "Ред" и "Блу" обаче се намират по-трудно по пазара, но са на цена от 1,95 лв. за кутия.
"Импиръл табако" на свой ред пусна двата варианта на "Уест" "Ред" и "Силвър" с 30 стотинки по-евтино 2,50 лв.
"В никакъв случай не е паднал пазарният дял на цигарите на "Булгатабак", заяви вчера шефът на "София-БТ" Красимир Петров по повод евтиния внос на цигари. Въпреки това, още преди месец стана ясно, че ръководството на холдинга очаква през 2007 г. дружеството да загуби между 5 и 10 на сто от пазара в България. Цигарените му фабрики обаче ще провеждат засилена експортна политика, за да компенсират удара. Планира се 15-процентен ежегоден ръст на тютюневи изделия. Информацията е на вестник "Монитор".