© Plovdiv24.bg | | Позиция на EVN България Електроснабдяване относно решение на Върховния касационен съд за отмяна на клаузи от Общите условия на дружеството: По повод на решение №125 на Върховния касационен съд (ВКС) от 07.08.2015 г. по колективен иск на Сдружение за правна помощ на потребителите срещу клаузи от "Общите условия на договорите за продажба на електрическа енергия" (ОУ) на EVN България Електроснабдяване компанията заявява, че ще се съобрази с решението на съда и ще отстрани в указания срок действието на обжалваните клаузи: чл. 17 ал.9 изр.1-во, чл. 23 ал.2, чл.26 ал.2 т.1, т.2, т.3, т.4, чл.29 ал.1, ал.3 изр.2-ро, чл.31 ал.1, чл.34 ал.1 и ч. 42, ал.4.EVN България Електроснабдяване държи да уточни, че голяма част от цитираните клаузи вече или не се прилагат в пълния им смисъл или са променени в проекта на нови Общи условия на компанията, качен на интернет страницата на дружеството и внесен за одобрение в Комисия за енергийно и водно регулиране. Такъв е примерът с чл. 17, ал.9, (касаещ едномесечния срок за подаване на възражения срещу фактури за електроенергия), който преди три седмици беше вече отменен от ВКС по сходна жалба на Комисията за защита на потребителите. Тогава EVN EC отбеляза, че въпреки наличието на този текст в действащите ОУ, компанията отдавна е наложила в практиката си да приема възражения срещу фактури и след изтичане на един месец от издаването им. В проекта на нови Общи условия на компанията за клиентите няма ограничение за подаване на възражение срещу фактура, като за периода на разглеждане на възражението компанията няма право да изисква прекъсване на захранването на клиента.
Що се отнася до отменения чл.34 ал.1 от ОУ на доставчика на енергия EVN България Електроснабдяване в частта: "...и след като Клиента е компенсирал разходите за прекъсване и възобновяване на снабдяването в случаите, когато преустановяването е било по негова вина", е важно да се отбележи, че клиентите продължават да дължат покриването на посочените разходи. Това е така по силата на чл. 62, ал.1 от Общите условия на мрежовото дружество EVN България Електроразпределение, което извършва действия по електросъоръженията и което реализира въпросните разходи за транспорт, техника, труд, материали и др.
В този смисъл отпадането на чл.34 ал.1 от ОУ на EVN България Електроснабдяване не променя необходимостта от компенсиране на разходите за преустановяване и възстановяване на захранването, както е било и досега. |