Целта на проекта "Sunrise“ е даде възможност на хората, които са в състояние на енергийна бедност, да произвеждат сами част от енергията, която ползват. Липсата на нормативна уредба за фотоволтаичните уреди е главната пречка те да не намират по-голяма популярност сред гражданите. Това казаха Минчо Бенов, национален директор на Хабитат България, и Първан Дангов, кмет на Община Дупница пред
Bloomberg TV Bulgaria.
С проектите в Дупница и Ботевград показахме, че тези системи са достъпни и всеки може да се възползва от тях. Втората задача е да постигнем облекчаване на административната процедура за използване на такъв тип инсталации в многофамилните сгради. Нужно е да приведем законодателството си в синхрон с европейските регламенти, които третират тези като нищожни и те не подлежат на различна регулация освен един обикновен уведомителен режим. В Германия броят на подобни инсталации тази година достигна над един милион.
Домакинствата в Дупница и Ботевград бяха инсталирани в общински жилища. По дефиниция в тях са настанени хора с по-ниски доходи и в различна степен на уязвимост. За тях това е немалка помощ. Публикувани са критерии, по които става подборът. Домакинствата имаха възможност да кандидатстват според тях.
"Важно е да отбележим, че е важно жилището да се обитава целодневно, защото това води до повече спестена енергия“, коментира Бенов.
Според него фотоволтаиците за балкони с щепсел за включване с контакт имат много предимства. На първо място този тип продукти се купуват, монтират и започват веднага да работят. Няма нужда от мерки по инсталиране и проектиране. Тази енергия винаги се потребява първо, а след това се допълва от енергията, подаване от електроразпределителното дружество. Друг голям плюс е финансовата достъпност. Една такава инсталация струва около 600 евро.
Енергийната бедност зависи от нивото на доходите, цената на електроенергията и състоянието на жилищата.
"Други мерки, които могат да помогнат със справянето й, са елементарни промени в поведението ни, които могат да помогнат за намаляване на разходите“, обясни той.
От друга страна, Първан Дангов сподели, препоръча е да се инициира законодателна инициатива в Народното събрание, за да се улеснят инвестициите.
Очаквам и други граждани да проявят интерес към проекта. Вече има запитване от граждани, които са гледали репортажите. Живеем в динамичен свят и тенденцията е енергоизточниците да стават по-скъпи. Какво по-хубаво, когато новите технологии, които навлизат в нашия бит и ежедневие, помагат да живеем по-добре и енергийно по-чисто. Администрацията има готовност да съдейства с информация за това кога и как да бъдат инсталирани още от този тип фотоволтаици.
Той сподели, че на територията на общината има интерес за още такива инвестиции. На територията на община Дупница се намира най-големият соларен парк в България – в землището на село Крайници. Предстои инвестиция във възобновяема енергия, която ще ползва водите на река Отовица. Водноелектрическата централа ще помогне да се разшири кръга от възобновяема енергия.