Едно от трите плесенни сирена в Европа се произвежда в България
Село Черни Вит крие едно от кулинарните съкровища на Европа - българското "зелено сирене", което е единственото по рода си на Балканите. Защо то е толкова специално и откъде идва името му?
"То е едно от трите плесенни сирена в Европа, които са с естествена плесен. То е единственото такова сирене на Балканите," споделя пред българската версия на "Дойче Веле" биологът Цветан Димитров.
То се получава само в Черни Вит - заради климата и от току-що издоено мляко от специални местни овце - тетевенска и каракачанска овца. Сиренето се поставя в дървен съдове, както правели пастирите в миналото. Саламурата се отцежда, то остава на сухо и с помощта на хладния въздух, се получава плесента. След 40 дни е готово за консумиране.
"В Черни Вит казваме на всички продукти, които имат плесен зеленясали. Така дойде името - зелено сирене", казва Димитров.
С индустриализацията в България това сирене постепенно изчезва от трапезата. Цветан Димитров го открива случайно през 2007 г.
По вкусови качества е в първата десетка в своите класове. Това доведе до популяризирането на този продукт.
Биологът има кауза - обикаля из България и събира рецепти на изчезнали сирена. Събрал е досега над 40. Например за картофено сирене, сирене в стомна сирене в делва, сирене от Родопите, зреещо в агнешка кожа и др.
Тези деликатеси не се продават по магазините в България. Цветан мечтае един ден всеки да може да опита тези кулинарни съкровища.