У нас едва 19% от хората са преминали курс по първа помощ, докато в европейските страни стандартът е поне една трета от населението да е обучено за извънредни ситуации.
Обучението по оказване на първа домедицинска помощ да стане задължителна част от българското образование. За това настояха от Българския червен кръст вчера - в международния ден на първата помощ - 8 септември.
От БЧК съобщиха тревожни данни, според които едва 19% от българите знаят как да окажат първа помощ.
И то тези 19 на сто са преминали еднодневен курс, който е задължителен за получаване на шофьорска книжка.
Статистиката показва, че в Европа средно 30% от жителите са били специално обучени за оказване на първа помощ.
"В Европа стандарът е 30% от хората да са преминали курсове по първа помощ. Има старни, в които този процент достига 80%. В България за съжаление е едва 19%. След 7-8 години с тези темпове и ние ще стигнем 30%", съобщи Живка Димитрова, експерт по оказване на първа помощ към БЧК.
Тя настоя: "Обучението по първа помощ трябва да стане задължително в училищата, за учители, възпитатели, родители."
В нашето всекидневие постоянно се сблъскваме със ситуации, в които се оказваме неподготвени да окажем първа помощ. А нещата, които трябва да знаем, когато ни се наложи да оказваме първа помощ трябва да бъдат научени и тренирани. Доброволци от БЧК демонстрираха тези умения.
"Елементите на първата помощ са да преценим състоянието на нуждаещия се от помощ, да уведомим Бърза помощ и да преценим собствените си действия", каза Димитрова.
Иначе световния ден на първата помощ се отбелязва вече 13 години във всяка втора събота на месец септември. Тази година мотото на празника бе "Първа помощ за уязвимите хора". Инициативата е на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец.