На 7 март в профила си във фейсбук Аврамов написа: "...Иначе декларацията на спортистите не ме учудва... Футболисти, манекенки, попфолк звезди и прочее елитни проститутки съм ги сложил в една графа... В тази графа слагам и купчините бивши величия, които бързо и в движение се изср.ха на досегашните си биографии..."
Коментарът му е по повод писмо, с което известни български спортисти подкрепят развитието на зимните спортове.
Писмото е подписано от имена в спорта като Стефка Костадинова, Боян Радев, Петър Попангелов, Екатерина Дафовска, Любо Ганев и Димо Тонев, Димитър Бербатов, Илияна Раева, Наско Сираков, Мария Гроздева, Весела Лечева, Александра Жекова, Ина Ананиева, Владо Николов, Алберт Попов, Симеон Щерев, Станка Златева, Йорданка Благоева, Здравка Йорданова, Петър Стойчев, Ваня Гешева.
Екологът Стефан Аврамов е член на изпълнителното бюро на фондация "Биоразнообразие" и е координатор "Защитени територии и видове". Фондацията е част от коалицията "За да остане природа в България". От сигнал до ОЛАФ, подаден наскоро от сдружение "За да останат хора в България", стана ясно, че в последните 5 години за различни проекти еколозите са получили 250 млн. лева.
Близо 50 млн. от тях са концентрирали в структури, които са свързани или са част от "За да остане природа в България".
Фондация "Биоразнообразие" например има няколко проекта за над 5 млн. лева.
Най-голямата сума е по програма LIFE и е за броене на птици в Атанасовското езеро. Проектът е за малко над 2 млн. евро, 75% от които се осигуряват от Европейския съюз, и се изпълнява в партньорство с Българско дружество за защита на птиците и "Черноморски солници" АД.
В описанието на проекта е записано, че с тези средства ще бъде изчистен 23-километровият сладководен канал, който обгражда езерото и събира дъждовната вода от населените места и нивите наоколо, ще се ремонтират дигите и валовете, разрушени по време на голямото наводнение през 2010 г., за да се осигурят подходящи места за гнездене на редките видове птици, ще бъдат изградени четири нови острова за гнездене на саблеклюни и рибарки.
Въпреки солидната сума, отпусната за дейностите по проекта, от сайта на фондацията става ясно, че в основната си част той се изпълнява от доброволци, които не получават нито лев. Те са наречени природозащитна бригада "Атанасовско езеро" и се занимават с проследяване на есенна миграция, изграждане на насипен остров и платформа за птици, събиране на миди, почистване на укритието за птици, мониторинг на посетителите на басейните с луга и кал, организиране и участие във Фестивала на солта Фондация "Биоразнообразие" е с финансиране от 578 000 лева за наблюдение на диви кози и мечки. Парите са по програма "Околна среда".
По проекта са включени борба с бракониерството, проучване на миграциите на дивата коза и оценка на влиянието на трофейния лов върху популацията, наемане на ветеринарен експерт, който да разработи литературна справка за наличната информация за болестите по дивата коза по света и да проучи болестите по витошките кози и др.
Източник: в. "24 часа"