Експерт: Алкохолът, койтo се предлага в хотелите с олинклузив, не знаем какъв е и е опасен за здравето
Планираното повишение на акциза на алкохола ще доведе до увеличение на производството в сивия сектор. Това заяви в "Добро утро, Европа" по Euronews Bulgaria председателят на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки Ралица Скорчева.
По данни на Министерството на земеделието и храните към момента домашното производство на ракия е 50% от целия обем произведен алкохол в България.
При алкохола по-високият акциз вероятно ще промени цените така – ако сега най-масовата бутилка ракия струва 12 лв., догодина ще е 12,24 лв. А след 4 години може да скочи до 15 лева
А бутилка уиски от 25 лв. ще скочи с 50 стотинки, пресмятат от бранша.
Има около 1500 регистрирани малки казани за ракия - там има майстори, които правят превъзходна ракия по семейна рецепта.
Има обаче 6000 неригистрирани казани. Те не правят ракия, а произвеждат алкохоли, които после виждаме в хотели all inclusive в големи туби с минерална вода и на прозрачната течност пише "водка", на съседната течност, където е добавен карамел пише "уиски" и т.н. Това ние не знаем какво и е опасно за човешкото здраве".
"Хората, които трябва да си преброят няколкостотинте лева бюджет на месеца, ще гледат да минимизират разходите си и ще си купуват най-евтиния алкохол."
"Може да помогнем с намаляване на консумацията на алкохол сред населението с популяризиране на култура на пиене - какво пиеш, откъде го купуваш и колко консумираш. Алкохолното съдържание в една голяма бира, една чаша вино и една малка водка е едно и също. Ако някой господин изпие 6 бири и се качи на колата, това означава, че е поел алкохол, който се съдържа в 6 малки водки"
"Трите алкохола, които най-много се пият в България, са ракия, водка и уиски."