Експерт: Хлябът не трябва да е евтин
Това се очакваше, това са цените. Не се отчита качеството - гръцкото качество, сравнено с българското е много по-високо, казва в ефира на NOVA доц. Огнян Боюклиев, икономист от БАН за цените на продуктите.
"Ние тръгнахме да консумираме пресни зеленчуци, които са от парници - те оскъпяват продукцията", добавя той. "Традиционната храна сега трябва да е кисело зеле, туршии, ряпа, моркови и т.н.", коментира още той.
По думите му цената на маслото скача, защото в Европа има недостиг на мляко. "В Западна Европа успяха да пресекат епидемията от син език и това намали добивите на мляко, а ние сме вносители на млечни продукти", коментира той.
"В България основната част от земите ни са заети със зърнени култури и ги изнасяме. А би трябвало това зърно да го превръщаме във фураж, за да имаме традиционни български млечни и месни продукти. Тогава ще бъде обаче и по-скъпо, защото качествената храна е скъпа", обясни той.
"Хубавата новина е, че в Европа палмовото масло се ограничава. Но има и редица неща, които не са добре като например - палмовото масло в Швейцария е забранено на пазара, но те пък произвеждат шоколади за износ и влагат палмово масло. Т.е. забраната е само местна, но не и за износ".
По думите му у нас трябва да има социална програма, която да подпомага хората, които са в нужда, но не и да се изкривява пазара с изкуствени цени, а да се събират данъци и да се разпределят правилно. Хлябът не трябва да е евтин, а качествен и здравословен, коментира още той.