ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Експерт: Има възможност шестата поправка да бъде атакувана в бъдеще
Автор: Йоланда Пелова 17:17 / 29.07.2024Коментари (0)2416
© Фокус
Решенето на Конституционния съд на практика узаконява безконтролността и безотговорността на главния прокурор и централизацията на власт в негови ръце. Статуквото де факто запазва ситуацията такава, каквато е, за необозримо бъдеще. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ доц. Даниел Смилов – специалист по сравнително конституционно право.

С решението си Конституционният съд фиксира централизацията на Прокуратурата и безконтролните правомощия на главния прокурор. "Главният прокурор запазва голям кръг правомощия, които му дават възможност да се намесва в решаването на всеки един казус. На практика прокуратурата за дълго време напред, поне до свикване на Велико народно събрание или до промяна на доктрината на Конституционния съд, остава централизирана институция, в която има прекомерна концентрация на власт в ръцете на главния прокурор. Второто, което Конституционният съд успя да направи, е, че за дълго време напред върху тази институция на практика няма външен орган, който да упражнява някакъв вид контрол или да служи като противовес на прекомерните правомощия, дадени на главния прокурор от Конституционния съд. Едно от следствията на това решение е, че какъвто и Висш прокурорски съвет да бъде направен, в него магистратите под директния контрол на главния прокурор трябва да бъдат поне наравно с тези, излъчени от Народното събрание. Т.е. главният прокурор чрез влиянието си върху прокуратура и следствие се сдобива с възможност да блокира всяко едно решение на орган, който уж би трябвало да упражнява някаква форма на контрол и да служи на противовес на правомощията на самия главен прокурор“, обясни Даниел Смилов.

Смисълът на конституционната реформа по думите му е бил да се даде един начален тласък, който да покаже, че в политическите сили има добра воля за промяна. "Това, което стана, е, че чрез Конституционния съд, който, разбира се, стъпва на договорки между основни политически играчи, се сложи край на тези усилия. В тази ситуация на практика шансовете моделът да се възпроизведе са огромни. Не само сме на точка нула по отношение на съдебна реформа, но сме на минус 2-3 назад, защото съдът фиксира и направи невъзможни за промяна чрез обикновени конституционни поправки редица положения, които трябва да се променят, ако искаме да стартираме някакъв процес на позитивна промяна“, заяви експертът.

Той отбеляза, че Конституционният съд не отхвърли промяната в статута на служебното правителство и непрекъснатостта в работата на парламента при насрочване на предсрочни избори. В решението си Конституционният съд се раздели наполовина, което според Смилов оставя възможността шестата поправка да бъде атакувана в бъдеще. "Вече има политически сили, които са заявили, че ще го направят“, посочи той.

По отношение на реформите, касаещи съдебната система, експертът даде категорична отрицателна оценка за решението на Конституционния съд. "На практика съдът се позова на едно свое решение от 2003 г., което е дълбоко проблематично, ако не и погрешно. Следствието от това решение е, че се увеличават правомощията на Великото народно събрание за сметка на Обикновеното Народно събрание чрез една недопустима разширителна интерпретация на понятието "форма на държавно управление“. Според Конституционния съд в тази форма на държавно управление едва ли не влизат всички промени в баланса на правомощия между органите на държавата. Така например Конституционният съд свързва с промяна във формата на държавното управление промяната на мандата на главния прокурор от 7 на 5 години“, посочи доц. Смилов.

Той отбеляза, че след решението на Конституционния съд част от вносителите на реформите в лицето на ГЕРБ и ДПС се опитват да се дистанцират от тях и да кажат, че ръцете им са били извити. "Това прави впечатление. Все пак не прави чест на някой, който си е поставил подписа под определени поправки, да няма достойнството да излезе и да ги защити по някакъв начин“, коментира Даниел Смилов.


Още по темата: общо новини по темата: 469
14.11.2024 »
04.10.2024 »
26.09.2024 »
26.09.2024 »
26.09.2024 »
26.09.2024 »
предишна страница [ 1/79 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
Природни стихии
Бойни спортове
Рокади в ДПС
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: