Експерт: Имаме изключително сериозен проблем с доверието в изборния процес
Не може с технически промени в изборните правила да решаваме значими политически въпроси. Имаме изключително сериозен проблем с доверието в изборния процес, с избирателната активност, имаме проблем с доверието в политическите партии и в начина, по който те представляват политически интересите на гражданите. Промени в избирателната система не могат да решат тези съществени политически проблеми в нашия политически живот. Това каза д-р Ваня Нушева – експерт по изборни системи и политически науки в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.
"Тогава когато се обсъждат промени в изборното законодателство, те трябва да са направени в резултат на широка обществена дискусия със съгласието на всички или почти всички участници, т.е. на политическите партии, при оценяване на потенциалните ползи и негативи от подобно промени, с участието на представители на академичната общност,“ посочи тя и добави, че за нея е необяснимо това когато политици от дълги години, участващи активно в политическия живот с лека ръка хвърлят подобни предложения в публичното пространство.
По думите й политическата култура на гражданите и начинът, по който действат на политическия терен партиите и техните лидери са ключът към това как ще функционира една или друга избирателна система. Предложените от лидера на ГЕРБ предложения – гръцкия модел или мажоритарната система, според експерта са две различни идеи, които биха имали различни последици върху възможността политически партии да участват и да бъдат представени в парламента.
Един от позитивните ефекти на мажоритарния тип избирателна система е, че позволява формирането на относително устойчиво парламентарно мнозинство и съдейства за формиране на правителство с ясна подкрепа, обясни още д-р Нушева, като за нея задължително в случая трябва да се имат предвид социалните процеси и дали този тип система отговаря на съвременните процеси, които протичат в обществото.
Според нея мажоритарната система към момента ще ограничи още повече политическите партии, които са представени в парламента. "Трябва да стимулираме, да провокираме политическите лидери, които са в парламента, към това да насочат своите усилия да си взаимодействат ефективно, да търсят консенсусните допирни точки между политическите партии в парламента, така че да успеят да формират правителства, които в максимална степен търсят консенсус и намаляват големите разделителни линии,“ заяви тя.
Според нея е важно и съществено да се търсят варианти за допълнително уточняване на правила в изборното законодателство, свързани с изисквания за регистриране на политическите партии, отвореността на партийната система към нови политически субекти, условия за финансиране и т.н., но трябва много внимателно да подхождаме към идеите за промяна в избирателната система, "защото можем да се окажем с една избирателна система, която ограничава политическия плурализъм, ограничава броя на партиите, представяни в парламента, без обаче да доведе до качествена промяна в политическото поведение и в стила на взаимодействие между политическите парти.“