Експерт: Мокрите кърпички не са никак безобиден продукт. Не е необходимо за банани да взимаме найлонов плик
Важно е хората да си създадат навик да пазаруват с торби за многократна употреба. Такава торба може да носим винаги със себе си, за да допринесем за опазването на околната среда. Въпреки че има спад, България е сред водещите европейски държави, в която употребата на найлонови торби с дръжки остава висока. Твърде голямо е и използване на безплатните в търговските обекти малки найлонови пликове за плодове, зеленчуци, ядки и др. Това коментираха за БТА Данита Заричинова и Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци“ към екологичното сдружение "За Земята“.
Не е необходимо за банани например да взимаме найлонов малък плик. Това е плод със собствена обвивка, която е биоразградима, каза Заричинова. Тя посъветва хората да помислят кой продукт могат да купят, без да вземат найлонова торба, кои продукти могат да сложат в чантата или раницата, с която са. Защото, за какъвто и продукт да става въпрос, еднократната пластмаса е вредна, подчерта експертът. От една страна се използват различни ресурси, сред които вода, която в някои части на света се оказва дефицит. От друга – все повече се говори за това, че микропластмаси се откриват в организмите на животни и хора, обясни Заричинова.
"Няма данни за напълно разложена полиетиленова торбичка", обърна внимание тя.
Найлоновите торбички са модерно удобство, което обаче е вредно и това трябва да се разбере, заяви Ташева. Тя обърна внимание, че този продукт не се рециклира и от него има твърде големи количества в природата. Една от вредите е за водните животни, които се оплитат или задушават в торбичките. Според нея българското законодателство трябва да се подобри, за да се ограничи повече употребата на този продукт.
Ташева сподели, че носи всеки ден в себе си торбичка за многократна употреба, както и собствена бутилка и чаша. Тя също счита, че хората могат да променят навиците си при желание. Ташева обаче смята, че има някои законодателни пречки, които пречат на добрите практики, като например употребата на собствени съдове за храна.
Експертът от "За Земята“ призова хората да намалят използването и на мокри кърпи. Това никак не е безобиден продукт заради химикалите в тях, а и заради състава – те не са направени от чист памук, а в тях има пластмаса, каза Ташева.
Мокрите кърпи замърсяват и не са годни за рециклиране, подчерта тя. Те са и предизвикателство за пречиствателните станции, защото се събират на топка и задръстват системата, обърна внимание още Ташева.