Експерт: Най-търсени остават двустайните жилища
Цените на имотите продължават да се повишават плахо. Темпът не е този, който беше през последните години, но в никакъв случай няма корекция и сякаш платото все още не е достигнато. Това каза Емил Гавазов – търговски директор в една от най-бързо развиващите се строително-инвестиционни компании у нас "Noble House", в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.
Началото на годината започва сравнително плахо за пазара на имоти, с известни спекулации, отбеляза той. "Хората се бяха отдръпнали и очакваха да видят какво ще се случи. След първото тримесечие излязоха статистики и новини, че се очаква повишение в цените, и покупките отново тръгнаха, пазарът се задвижи. Броят на сделки през 2024 г. ще бъде поне колкото през 2023 г.“, обясни Гавазов.
По думите му купувачите вече взимат информирани решения при покупка на имот и взимат предвид различни фактори – изложение, етаж, инвеститор, строител, консултират се със специалисти.
Търсенето и предлагането оформят и определят цените на имотите. По думите му пазарът вече е наситен с предлагане. "Има страшно богат диапазон от цени за определени райони. Тенденциите вече може би се оформят на база това, което търси клиентът. Хората вече започнаха да търсят по-незастроени квартали и такива, които нямат потенциал да бъдат застроени. В момента се наблюдава сериозна тенденция младите хора да търсят зеленина, въздух, светлина. Слава богу, все още има такъв тип кътчета. Преди няколко години влезе в сила нов градоустройствен план, според който няколко квартала се вкараха в регулация, която ограничава строителството в по-ниска етажност, с по-големи отстояния. Тепърва тези квартали започват да се застрояват. Южната част на "Малинова долина“ в момента е атрактивна, защото там се реализира такъв тип строителство. Квартал "Горубляне“ предстои да се застроява по този начин. Вече се оформя една зона след "Младост“ 4 – т.нар. "Младост“ 5“, изброи Емил Гавазов.
"Манастирски ливади“ от друга страна е пример за лошо градоустройство, посочи той. "Застрои се "на парче“, в една строителна вихрушка и крайният резултат е незадоволителен“, смята Гавазов.
Повишените лихви по ипотечните кредити неминуемо ще окажат влияние върху пазара, заяви той. "Промяната на лихвения процент все още е твърде малка, за да окаже сериозно влияние върху пазара. Ако продължи повишението, това е неминуемо. Никой не очаква сериозна корекция, но те са пряко свързани“, подчерта експертът.
По думите му през последните месеци се наблюдава засилен интерес от външни инвеститори, които купуват на корпоративно ниво. "Инвестират в България, защото виждат потенциала, който ще се развие в следващите 5, 10, 15, 20 години“, обясни експертът.
Немалък сегмент от клиентите са хора, които обновяват жилищния си фонд. "Хора, които имат 20, 30, 40, 50-годишни имоти, предпочитат да ги реализират като продажба сега, за да се възползват от пиковите цени и да ги инвестират в ново строителство така, че дългосрочно да затворят парите си в по-нов имот“, обясни Емил Гавазов.
Най-търсени остават двустайните жилища. Тристайните също заемат сериозен пазарен дял. "Нещо, което наблюдаваме при нас, е, че имоти с три спални, четиристайни жилища, започнаха да вземат все по-сериозен пазарен дял. Младите семейства искат всяко от децата да има самостоятелна спалня. Докато все още нямат две деца или те са достатъчно малки, за да пребивават в една от спалните, третата спалня се ползва за кабинет“, обясни Гавазов.