Експерт: Обличаме дрехите си едва по 7-8 пъти. Стоките в "Тему" са с ниско качество и крият риск за здравето

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
10:36 / 02.07.2024
48337
Около 100 хил. тона дрехи и битов текстил се изхвърлят в България годишно, което се равнява на 5 пъти теглото на НДК. Крайният резултатът е, че купуваме близо 15 кг текстил годишно, а изхвърляме 11 кг., каза Сирма Желева, изпълнителен директор на Българска асоциация "Кръгов текстил" в интервю за БТА.

По данни от ЕС през последните 5 години средностатистическият европеец си е купил между 15 кг и 26 кг текстилни продукти. Това се равнява на повече от емисиите, отделени при пътуването му до работа и обратно за същия период, посочи Желева.

По думите й текстилният сектор е сред най-големите консуматори на вода и е вторият най-голям замърсител на водата в света. Повече отпадни води се отделят от производството на текстил, отколкото от всички битови нужди на човечеството (в резултат на къпане, готвене, чистене и т.н.).

"Няма друга единична индустрия, която да консумира и замърсява толкова много вода", казва Желева.

"Жертви сме на "бързата мода" - данните показват, че обличаме дрехите си едва по 7-8 пъти. Оттам идва и негативната тенденция, че производството и продажбите на текстилни продукти се увеличават лавинообразно всяка година, а това води до все по-големи количества отпадъци от текстил. Всяка година в ЕС се изхвърлят 5 млн. тона текстил, а в България на буклука отиват 100 хил. тона дрехи и битов текстил, което се равнява, например, на 5 пъти теглото на НДК. Крайният резултатът е, че купуваме близо 15 кг текстил годишно, а изхвърляме 11 кг. "

"Знаем, че тези данни са стряскащи, но хората често не се замислят за своя личен отпечатък, когато купуват или изхвърлят дрехите. Ето например в момента хит са няколко китайски сайтове като "Теми" (Temu) и "Шейн" (Shein), в които всяка стока струва буквално няколко лева. Те обаче са с ниско качество и в повечето случаи не подлежат на контрол от гледна точка на европейските законодателните изисквания за производството им, което крие рискове за здравето на ползвателите им. Не на последно място са и социалните проблеми, тъй като има данни, че условията на труд при производството им са неприемливи. Освен това те влияят много негативно на устойчивите бизнес модели, които Европа насърчава и се опитва да наложи."

"Ако изхвърлим непотребните си дрехи и текстил с общите контейнери, те директно отиват на сметището. Там се разлагат с десетилетия, замърсяват почвата и водата, и отделят вредни емисии. Много е лесно да предотвратим всичко това."

"В България имаме доста добре развита търговия с дрехи втора употреба - нещо, което страните в Западна Европа се опитват да постигнат дори с влагането на доста средства за подкрепата на този бизнес. Смятаме, че в България бизнесът трябва да бъде подкрепен. Не трябва да има такси за дрехи втора употреба, каквито идеи се чуват, напротив трябва да се търсят варианти повторната употреба да се насърчава, защото е част от кръговата икономика и новите "зелени" бизнес модели."

"Въздействията върху околната среда от производството на текстилни продукти са огромни - парниковите емисии на текстилната индустрия са повече от тези на секторите авиация, железопътен транспорт и доставките по море взети заедно. Това са между 8 и 10 процента от всички емисии на човечеството на година."

Затова съветите ни към хората са прости - да купуват дрехи, които ще устоят във времето, защото така пестят пари и подкрепят опазването на околната среда. Също да забравят стереотипите за дрехите втора употреба - те са модерни, на добри цени и там ще намерите уникални находки. А когато дойде моментът да се разделите с някои дрехи, направете го по правилния начин и ги изхвърлете в контейнерите за разделни събиране на текстил, защото това гарантира правилното им оползотворяване и рециклиране", допълва експертът.

Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
Българка от плаж в Гърция: Потвърждавам новината за увеличението ...
Днес ви е било топло? По-добре вижте какво предстои от утре
Георги Георгиев към ПП-ДБ: Колеги, то няма управляващи, на кого щ...
Патриарх Даниил призова за преодоляване на разделението сред прав...
Джевдет Чакъров: Очаквайте хода на Ахмед Доган
Убийството в Слънчев бряг заради жена: Един само видя, че Цецо къ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).