Експерт: Плашещо е какво знае Фейсбук за нас
"В браузъра си може да инсталирате приложения, които блокират препращането на данни към големите компании. Зад функционирането на интернет стои бизнес модел. Големите компании съществуват благодарение на него“. Това заяви експертът по киберсигурност Борис Гончаров в сутрешния блок на БНТ по повод информацията, че лични данни на над 35 хиляди български потребители във Фейсбук вероятно са били събрани неправомерно от компанията "Кеймбридж Аналитика“.
По думите му доста данни за нас остават, дори да изтрием профила си във Фейсбук например. "Използват се всякакви данни – колко често спираме на светофар, чатове, общо взето абсолютно всичко“, предупреди той. "За обикновения потребител е много трудно да се защити и "да мине под радара" в мрежата. Затова и влиза в сила нова регулация от следващия месец.
Целта е да се ограничат възможностите това да се прави безразборно, безконтролно и в безкрайни периоди от време. Зукърбърг твърди, че потребителят има пълен контрол над данните си, но това не е така. Доста данни остават и не се знае къде и за колко време", отбеляза експертът по киберсигурност.