Експерт: Светофарите с броячи са от по-голяма полза за шофьорите, отколкото мигащите
На днешната дата отбелязваме Международния ден на светофара, тъй като точно преди 110 години на 5 август в Кливланд, САЩ заработва първия светофар със светлинна сигнализация. Тогава светлините са само в зелено и червено. И до ден днешен, ролята на светофарите в регулирането на движението, особено в натоварения трафик, е безспорна, предава БНР.
От важно значение за трафика е т.нар "зелена вълна", за която статистиката показва, че ако шофьор попадне в нея, чакането по светофарите намалява с 20%.
"Светофарите са много различни и тази зелена вълна много трудно може да бъде постигната и затова продължаваме да виждаме доста големи опашки по нашите светофари. Някои от светофарите работят и на две вълни, от изток на запад и от запад на изток свети. Едни от кръстовищата са урегулирани на две, а другите на четири отделни секции и там е вече почти невъзможно да се получи този синхрон между светофарите. Това също е фактор, който много затруднява тази зелена вълна", коментира автпможилният експерт Диан Драганов и допълни, че тя може да бъде постигната само с добра координация между светофарите.
Според него обаче, координацията е сложен процес, който изисква доста задълбочен анализ.
Драганов напомни, че кръговите кръстовища са добра алтернатива на светофарите, особено на кръстовища с по-бърз трафик. Той е на мнение, че светофарите с броячи са от по-голяма полза за шофьорите, отколкото мигащите.
"Така шофьорите могат да преценят дали ще имат време да преминат или ще трябва да спрат малко по-рано. Тези броячи ни помагат да разберем, че имаме примерно 2 секунди за да спрем, а не 2 секунди за да преминем", коментира Драганов.