Експерт: В България ще остане пущинак, няма да можем да си засеем нивите
Няколко милиарда лева харчи България всяка година за закупуване на семена от внос, казва проф. дсн Николай Ценов - българският селекционер на десетки сортове пшеница, повечето от които са със звучни женски имена, започващи с почти всички букви на азбуката ни, цитиран от БТА.
Говорим за 11 млн. декара пшеница, почти 9 млн. декара слънчоглед, между 4 и 6 млн. декара царевица и около 1 млн. декара ечемик. От всички тези необходими количества семена за около 25 млн. декара делът на българските семена е много малък, коментира ученият, чийто живот преминава в едно от световните хранилища на прехраната на човечеството - Добруджа.
В добрите си години Институтът по пшеница и слънчоглед, сега под името Добруджански земеделски институт, Генерал Тошево, е продавал по пет хиляди тона семена пшеница, годишно.
Представете си, че в сегашната критична ситуация, в условията на война, една или две години да няма внос на семена, какво ще се случи в България - няма да можем да засеем нивите, ще остане пущинак, коментира ученият.
Авторитетният български селекционер и автор и съавтор на над 60 сорта пшеница е вписан в "Златната книга на Патентно ведомство на Република България" на 4 юни 2008 г. Професионалните му интереси на обхващат селекцията и агротехниката на пшеницата, качеството на зърното и устойчивостта му на болести.