Експерт каза кой да купи "Лукойл Нефтохим Бургас"

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
14:20 / 28.01.2024
4466
Излизането от омагьосания кръг от руската доставка на ресурси е възможно, смята Мартин Владимиров - На първо място, когато говорим за рафинерията (бел. ред. "Лукойл Нефтохим Бургас") от значение да бъде продадена на западен стратегически инвеститор.

Дали от САЩ или от Западна Европа, който да докара със себе си и нови дългосрочни договори за закупуване на петрол от алтернативен на бившия Съветски съюз нефт. Това обясни пред БНР Мартин Владимиров директор на програма "Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.

Той коментира, че "в момента Турция играя ролята на пералня на руски енергийни ресурси". И обясни, че "Турция е вторият най-голям вносител на руски суров петрол в света. Смята се, че Турция, агрегирайки азерски нефт и газ, може да служи за камуфлаж за руски износ - руски газ".

"Има нужда от стратегическа визия за развиване на търговския потенциала на Булгаргаз. Компанията трябва да се превърне в регионален лидер като например като гръцката държавна компания или ОМВ или Ромгаз в Румъния. Все още на Булгаргаз се гледа като национална държавна агенция, която служи просто да купува и продава количества газ на фиксирани цени без особена печалба или някаква търговска логика", препоръча Мартин Владимиров.

Не е резонно цените на топлофикация да се повишат с 30% заради по-студения с 3 градуса декември 2023 г., защото цените на природния газ на европейски борси и в България се понижиха значително въпреки студената зима, защото има насищане с газ на европейския пазар, газохранилищата са запълнени на рекордни равнища.

Защото "основната част на ценообразуването на топлоенергията е цената на газта", каза експертът.

И представи своите аргументи: Трябва да се има предвид, че от години цената на топлоенергията се задържа изкуствено на ниски равнища, което води до сериозни загуби за топлофикационните дружества, сериозни трудности да подържат системата ефективна, има големи загуби и изобщо секторът е в много тежко състояние. Опитва се да намери глътка въздух и при всяка възможност да вдига цените, за да си покрие загубите.

Експертът в енергетиката прогнозира, че в дългосрочен план това е трендът - увеличение на цените, "ако искаме да стабилизираме сектора. Но мисля, че за съжаление заради популистки виждания, как да се определя цената на топлоенергията в България, и ми е трудно да си представя, че някой регулатор, независимо, че КЕВР е независим орган, ще посмее да вдигне чувствително цената на топлофикация".

Но някои сключени споразумения, последните 12 -18 месеца, действително накърниха финансово газовия оператор, тъй като те не са изгодни за България. Ние плащаме например в момента повече на турската страна, на турската компания Боташ, за преноса на газ, отколкото получаваме от турска компания да използва нашата газопреносна мрежа. Това споразумение впрочем се разследва от ЕК

"Много въпроси възникват и около сделките с Гърция, знаем, че там получаваме газ на много високи цени, значително по-високи от средните в ЕС и значително по-високи от азерския газ и съответно когато този газ се продаде на българския пазар на доста по-ниски стойности, Булгаргаз реализира загуба. Но не мисля че състоянието в дългосрочен план е лошо, тъй като Булгаргаз остава водещ играч на пазара у нас и може да се превърне в регионален лидер, ако добре си изиграе добре картите", прогнозира енергийният експерт.

По отношения на договора той коментира: Наричам този договор Турски поток 2, защото е поредният преференциален договор, който обслужва изцяло интересите на трета страна – дали на турската Боташ или индиректно на Газпром, не е напълно ясно, но факт е, че ние всъщност се превръщаме в посредник за продажба на алтернативен газ за целия регион. От това можеше да спечелим, действително ние губим, но в момента има достъп до огромни количеиства газ на различни цени, може да се превърне в хъб за разпределението на този газ и да го продава в целия регион и да печели.

Виж коментарите (3)

Още по темата (156):
07.11.2024 Министър Малинов за "Лукойл Нефтохим Бургас": Ще настоявам да имаме повече възможности за информация при промяна на собствеността
07.11.2024 Официално от "Лукойл" за продажбата на рафинерията в България
18.10.2024 Енергиен експерт: В Бургаския залив "светна" червената лампа, че Русия си играе с различни видове петрол
31.07.2024 България влиза като страна по дело на "Лукойл" заради глоба от 68 милиона
лева
30.07.2024 Гръцки бизнесмен иска да купи "Лукойл Нефтохим Бургас"
25.07.2024 "Лукойл" обмисля ново производство
Още новини от Национални новини:
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...
Заради снега: Спряха движението на камиони през проходи и пътища ...
Премиерът разговаря с Фон дер Лайен: Пожела успех на новата ЕК и ...
Паднало дърво отново блокира прохода "Петрохан"
Томислав Дончев: Политиката в България се превръща в процес без п...
Обезщетяват собственика на чумавото стадо с над 700 000 лева


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).