Ще бъдат ли ефективни мерките на правителството за регулиране на цените на хранителните продукти? Темата коментираха Цветан Цеков от Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци", главният икономист в Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов и председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов в студиото на "Здравей, България".
Единственият тиган, който ти е нужен в кухнята
tvboutique.bg
Цените на хранителните продукти ще паднат, ако държавата се намеси в регулирането им там, където те са необосновано високи, каза Цеков.
"Предложените антикризисни мерки са политически ход, който цели отклоняване на вниманието от бюджета. А в него се предвиждат 23,8% ръст на разходите. Над 7 млрд. лв. за държавни предприятия, 14 млрд. лв. нов дълг и др.", каза Богданов. Той е на мнение, че ако законопроектът за регулиране на цените на 22 стоки бъде приет, той няма да сработи.
"Всяка форма на протекционизъм е безумна", каза председателят на Съюза на птицевъдите Ивайло Гълъбов. По негови думи всяка регулация, която държавата се опитва да наложи, не е от полза. Цеков изрази несъгласие и посочи, че става дума за временни мерки.
Гълъбов е на мнение също така, че кооперирането между производителите не е полезно за страната. Цеков отговори, че няма нищо лошо в това и в цяла Европа има такава практика.
Богданов посочи, че свободните пазари дават шанс, ако производителят е успешен, да може да продаде стоката си. "Свободата е начинът да се разбият картелите", каза още той.
Цеков пък посочи, че чрез регулирането на търговската надценка може да се удари такъв картел.
Експертът обясни още как може ще бъде намалена цената на доматите, ако законопроектът за регулиране на 22 основни хранителни стоки заработи.
Според него, ако мерките, които взема държавата, се спазват, един турски домат ще се внася на 1.30 лева и когато към него се добави 20 процента ДДС и търговска надценка от 0.35, крайната му цена в магазина ще е 1.90 лева. Елементарните сметки показват, че това ще е далеч по-малко от тези 3.50 и 4.00 лева за килограм домати в големите магазини.
Цеков уточни, че механизмът ще бъде същия и за българския домат.