ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Експерт по сигурността: Ще стигнем до точката, след която ще трябва да въведем военно обучение
Автор: Йоланда Пелова 16:14 / 05.10.2024Коментари (4)5432
©
Най-важното, което беше казано на Консултативния съвет по национална сигурност при президента, е, че няма пряка заплаха за сигурността на България, но това не означава, че не трябва внимателно да следим ситуацията, защото негативното й развитие ще окаже въздействие върху сигурността на нашата страна. Това каза Ивайло Иванов експерт по сигурността от Съюза на офицерите от резерва "Атлантик“ в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Риск от терористични действия винаги съществува, но според него целта по-скоро няма да бъде България, а обекти, свързани с Израел. "Видяхме вече подобни събития в някои западноевропейски страни. Необходимо е засилване на охраната на обекти, които имат някаква връзка с Израел, тъй като очевидно там по-скоро би се търсила някаква пролука за извършване на терористичен акт. Спомняме си атентата в Сарафово, когато целта бяха израелските туристи“, припомни Иванов.

По думите му набелязаните на КСНС мерки са от общ характер – засилване на наблюдението на мигрантските и финансови потоци към страната и контрола върху границите. Необходимо е и увеличаване на ефективността и способностите на Българските въоръжени сили и службите за сигурност така, че те да работят по-добре и да предотвратяват и разкриват възможните заплахи за нашата сигурност. "От тази гледна точка е необходимо финансиране, осигуряване с хора и закупуване на достатъчно модерна техника и за Българската армия, и за службите за сигурност, за да могат да вършат своята работа. Необходимо е модерно оборудване, което да ни позволи да имаме непрекъснато наблюдение, особено върху критичните участъци от границата. Така донякъде техническите средства може да компенсират недостига на хора. Анализът на данните, които идват от тези технически средства, също е изключително важен и затова ни трябват добре подготвени хора, които да извлекат от тях това, което евентуално би представлявало заплаха, и да прогнозират развитието на събитията или поне някакви тенденции. Не на последно място е засилване на сътрудничеството с нашите съюзници в рамките на НАТО и Европейския съюз“, обясни експертът.

Трябва да се работи и в посока промяна на възприятията на обществото към работата в Българската армия и службите за сигурност и издигане на техния престиж, допълни Ивайло Иванов. "Огромен проблем е нежеланието на младите хора да служат в армията. Проблемът не е финансов, службата в армията по презумпция изглежда нежелана, защото тя налага известни ограничения на тези, които работят в армията, пък и в службите за сигурност – нещо, което не се харесва на младите хора. Там има строга йерархия, изисква се известно ограничение на ползване на комуникационни средства. Това не е проблем само на България, а на всички западни общества – навсякъде има проблем с набирането на достатъчно кадри за въоръжените сили. Това е нещо, което не може да бъде преодоляно само с финансови средства, само с обучение и пропагандиране в обществото на важната роля на тези професии. В крайна сметка мисля, че ще стигнем до точката, в която все пак под някаква форма ще трябва да въведем някакъв тип военно обучение“, смята Иванов.

Той посочи, че заради недостига на кадри в много страни от Европа под различна форма се въвеждат форми на военно обучение на гражданите. "Давам си ясна сметка, че това е изключително непопулярен ход и в близка и дори средносрочна перспектива не виждам коя политическа партия би заложила в програмата си подобно нещо. За съжаление ще действаме по изпитания и традиционен в лошия смисъл на думата подход, който има при решаването на много проблеми в България – когато нещата вече наистина станат нетърпими, тогава ще прибегнем към тази мярка. Това е нещо, което ще се случи в бъдещето, но неизменно вървим към тази стъпка, която ще трябва да направим рано или късно“, допълни Ивайло Иванов.


Още по темата: общо новини по темата: 83
21.11.2024 »
23.10.2024 »
19.10.2024 »
18.10.2024 »
15.10.2024 »
12.10.2024 »
предишна страница [ 1/14 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
А гейчетата ще ги шляпаме ли по дупенцата?
+1
 
 
Задължително военно обучение в училище! Задължително! След това 2 години за мъжете и 1 година за жените армия. Няма никакво значение дали си гей, лесбийка или каквото там се определяш. Сутрин ставане в 5, физзарядка, закуска и после копаеш от мен до обед. После теория, теория, теория и практика до припадък. Иначе няма управия.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната вУкрайна
Зима 2024/2025 г.
Никулден 2024 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: